Gdyby historię świata skompresować do jednego roku, ludzkość pojawiłaby się na dwie minuty przed jego końcem. Ale i tak byłaby w stanie dokonać niebywałych rzeczy – zarówno niesamowitych, jak i skrajnie głupich. Jedne i drugie znalazły się na poniższej liście. Podobnie jak w przypadku poprzedniej, źródła dostępne są po kliknięciu w numer.

Żyjemy w świecie, w którym można spodziewać się wszystkiego – od całorocznej ciąży, przez żarówkę świecącą o wiele dłużej niż typowe 1000 godzin, po królika atakującego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego Hitler jako bohater serialu komediowego, Szczecin jak Malediwy, a zwierzęta jak ludzie. Jeśli myślisz, że gołąb regularnie obsrywający ci samochód po prostu się na ciebie uwziął, to… pewnie masz rację.

1. Ptaki te umieją rozpoznawać ludzką twarz, nawet gdy ta sama osoba ubiera się codziennie inaczej.

2. Niektóre gatunki trzmieli potrafią wznosić się na wysokość większą niż ta, na której znajduje się wierzchołek Mount Everestu.

3. Mierząca 8848 metrów góra jest najwyższym szczytem świata, ale tylko jeśli liczymy wysokość nad poziomem morza. Gdyby brać pod uwagę wysokość bezwzględną, wtedy hawajski wulkan Mauna Kea zdystansowałby ją o ponad kilometr. Licząc od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, mierzy on imponujące 10 200 metrów.

4. Krocionogi często błędnie nazywane są stonogami. Mają jednak inny kształt (to właśnie one, a nie stonogi są długimi robalami), zaś odnóży mają zdecydowanie więcej – nawet do 750.

5. Pierwszymi zwierzętami wystrzelonymi w kosmos były muszki owocówki. 20 lutego 1947 roku rakieta wyniosła je na wysokość 109 km. W przeciwieństwie do wielu późniejszych zookosmonautów muszki wróciły na Ziemię żywe.

6. Jeszcze bardziej wytrzymałe okazały się nicienie wysłane w kosmos na pokładzie promu kosmicznego Columbia. Przeżyły one katastrofę promu, do której doszło 1 lutego 2003 roku, podczas powrotu na Ziemię. Znaleziony wśród szczątków wahadłowca pojemnik z nicieniami otwarto niemal 3 miesiące po tragicznym zdarzeniu.

7. Jak wiadomo, pierwszym człowiekiem na Księżycu był Neil Armstrong. A kto był ostatnim? Eugene Cernan – 13 grudnia 1972 odbył ostatni w historii spacer po powierzchni Srebnego Globu.

8. Tak wyglądałaby Ziemia, gdyby odparować z niej całą wodę z mórz i oceanów:

9. Porównanie powierzchni polskich miast do powierzchni państw świata najbardziej odpowiadających im wielkością:

Warszawa (517 km²) – Palau (508 km²)

Kraków (327 km²) – Malta (316 km²)

Szczecin (301 km²) – Malediwy (300 km²)

Gdańsk i Poznań (oba 262 km²) – St. Kitts i Nevis (261 km²)

Bydgoszcz (176 km²) – Wyspy Marshalla (181 km²)

Częstochowa (160 km²) – Liechtenstein (160 km²)

Nisko (61 km²) – San Marino (62 km²)

Suchowola (26 km²) – Tuvalu (26 km²)

Hajnówka (21,3 km²) – Nauru (21,3 km²),

Książ Wielkopolski i Szepietowo (oba 1,96 km²) – Monako (1,95 km²)

10. Najdalsze granice Polski (wliczając Rzeczpospolitą Obojga Narodów):

11. Najmniejsze miasto w Polsce (Stawiszyn – 0,99 km²) jest 2,25 razy większe niż najmniejsze państwo świata (Watykan – 0,44 km²).

12. Miasto w Polsce z najmniejsza liczbą ludności (Wyśmierzyce – 914) ma o około 75 obywateli więcej niż państwo świata z najmniejsza liczbą ludności (Watykan – 839).

13. Islandia jest największym państwem nieposiadającym stałej armii.

14. Niewielka część terytorium Ukrainy (wyspa Tuzła w cieśninie kerczeńskiej) leży w Azji.

15. Państwem posiadającym najwięcej sąsiadów są Chiny. Graniczą z 16 innymi, zaś ogółem mają 19 granic lądowych (potrójna z Indiami i podwójna z Rosją), co również jest rekordem.

16. Położenie współczesnych państw na mapie Pangei:

17. Najdłuższa trasa, którą można przejechać koleją, ma długość 17 004 kilometrów. Nie jest to niestety podróż bezpośrednia, więc razem z przesiadkami zajmuje 13 dni i 15 godzin.

18. Najdłuższą linią kolejową jest flagowa trasa Kolei Transsyberyjskiej z Moskwy do Władywostoku. Jej 9 288 kilometrów można pokonać w nieco ponad 7 dni.

19. Najdłuższa trasa polskiego pociągu to 1067 km. Taką odległość pokonuje TLK „Ustronie” z Krakowa do Kołobrzegu.

20. W 1965 roku w pałacu Heroda Wielkiego w Izraelu znaleziono nasiona palmy daktylowej liczące około 2000 lat. Czterdzieści lat później nasiona zasadzono, a z jednego wyrosło drzewo.

21. Najstarsze wydarzenie historyczne z dokładnie określoną datą to bitwa nad rzeką Halys. Stoczono ją 28 maja 585 roku p.n.e., a udało się to ustalić dzięki obliczeniom astronomicznym i zaćmieniu Słońca, które nastąpiło tego dnia.

22. Dawno temu łacińskie teksty zapisywane były bez przerw między wyrazami. Dopiero wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa w Irlandii w V wieku n.e. tamtejsi mnisi wpadli na pomysł, by wprowadzić odstępy, ponieważ cholernietrudnoimsięczytałowyrazyzlewającesięwjedenciągznaków.

23. Mimo wszystko jednak da się wyłapać poszczególne wyrazy, a podobnie ludzie potrafią czynić z mową. Tzw. cocktail party effect polega na wyłapaniu jednego źródła dźwięku spośród wielu innych i skupieniu swojej uwagi na nim. Zupełnie jak podczas przyjęcia, na którym prowadzonych jest kilka dyskusji.

24. Istnieje przynajmniej jedna osoba urodzona w pierwszej połowie XVIII wieku, której zdjęcie zachowało się do dziś. Conrad Heyer urodził się w 1749 roku, a poniższą fotografię wykonano gdy miał 103 lata. Możliwe, że trzy lata przed Heyerem na świat przyszła Hannah Stilley Gorby, jednak jej wiek nie jest do końca potwierdzony.

25. Helmut von Moltke jest jedynym człowiekiem urodzonym w XVIII wieku, którego nagrany głos zachował się do współczesnych czasów. Pruski generał i feldmarszałek urodził się 26 października 1800 roku, zaś nagranie powstało przy pomocy fonografu Thomasa Edisona.

26. Z kolei najstarsze zachowane nagranie ludzkiego głosu zostało zarejestrowane przy pomocy fonoautografu. Powstało 9 kwietnia 1860 roku, a słychać na nim mężczyznę (prawdopodobnie twórcę urządzenia – Édouarda-Léon Scott de Martinville’a) śpiewającego ludową piosenkę „Au clair de la lune”.

27. BMI najwyższego człowieka w historii wynosił 30,2. Żeby unieść cielsko o wzroście 272 cm z pewnością potrzebne były grube kości, ale jakby nie patrzeć Robert Wadlow był otyły.

28. Najwyższy współczynnik BMI w historii należał do Rosalie Bradford i wynosił 190. Kobieta przy wzroście 169 cm ważyła 544 kg.

29. Najniższym człowiekiem na świecie jest Nepalczyk Chandra Bahadur Dangi. Jego wzrost to 54,6 cm.

30. Najwyższym zawodowym piłkarzem jest Kristof Van Hout. Belgijski bramkarz mierzy 208 cm.

31. Najdłużej pracującym w menedżerem piłkarskim w Europie jest Ronnie McFall, który objął posadę w Portadown FC zaledwie sześć tygodni po tym, jak trenerem Manchesteru United został Alex Ferguson. McFall pracuje więc już 28 lat. Ale rekordu należącego do Guya Roux raczej nie pobije. Francuz pracował w Auxerre od 1961 do 2005 roku, czyli 44 lata.

32. Trenerem najdłużej pracującym w Ekstraklasie w jednym klubie jest Mariusz Rumak. Prowadzi on Lecha Poznań od 27 lutego 2012 roku. Aktualizacja: Od zwolnienia Rumaka, rekord należy do Dariusza Wdowczyka (Pogoń Szczecin, od 20.03.2013).

33. Organy bez których można żyć: nerka (a nawet obie, jeśli zastosować dializy), śledziona, narządy rozrodcze, żołądek, okrężnica, płuco i oczywiście wyrostek robaczkowy.

34. Japończycy prawie zjedli George’a H. W. Busha w 1944 roku, gdy jego samolot rozbił się na maleńkiej wysepce na północ od Iwo Jimy. Czterech innych pilotów nie miało tyle szczęścia i posłużyło za danie główne.

35. George H. W. Bush zwymiotował na japońskiego premiera 48 lat później.

36. Jimmy Carter został zaatakowany przez królika.

37. Więcej czasu upłynęło od chrztu Mieszka I (966) do odkrycia Ameryki przez Kolumba (1492), niż od odkrycia Ameryki do dziś.

38. Kolumb postawił stopę na amerykańskiej ziemi 12 października i o ile pięćsetną rocznicę uczczono między innymi filmem, o tyle problem był z dziewięćdziesiątą. W 1582 roku nie było bowiem 12 października. Podobnie jak dziewięciu innych dni (5-14 X), które pominięto w związku z przejściem na kalendarz gregoriański.

39. Mimo, że dziś używa go właściwie cały świat, pierwszego dnia przyjęły go tylko cztery kraje – Hiszpania, Portugalia, Włochy (choć nie wszędzie) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów.

40. W Szwecji na zmianę zdecydowano się bardzo późno, bo dopiero pod koniec XVII wieku, jednak nie chcąc tracić od razu tylu dni, postanowiono wprowadzić własny kalendarz, który miał gubić każdy 29 lutego, by po 40 latach zrównać się z kalendarzem gregoriańskim. Zgodnie z planem w 1700 ominięto dodatkowy dzień, jednak w późniejszych latach zupełnie o tym zapomniano, przez co Szwedzi posługiwali się unikalnym w skali świata kalendarzem, opóźnionym o jeden dzień.

41. Gdy w końcu Szwecja postanowiła wrócić do kalendarza juliańskiego, należało coś z tym fantem zrobić. Dlatego też w 1712 roku po 29 lutego nastąpił 30 lutego.

42. 30 lutego znalazł się też w Kalendarzu Światowym, który w 1930 roku opracowała Elisabeth Achelis. Zgodnie z jego założeniami styczeń, kwiecień, lipiec i październik liczyłyby 31 dni, zaś pozostałe miesiące – 30. Również grudzień, po którym następowałby tzw. Dzień Świata, nie należący do żadnego miesiąca, ani nie będący żadnym konkretnym dniem tygodnia. Mało tego, każdy rok zaczynałby się w poniedziałek, zatem co roku konkretna data wypadałaby w ten sam dzień tygodnia. Stowarzyszenie The World Calendar Association dąży do wprowadzenia Kalendarza Światowego w 2017 roku.

43. Ze względu na strefy czasowe można „podróżować w czasie” nie tylko do wczoraj, ale też do przedwczoraj. Różnica między skrajnymi strefami to 26 godzin, więc gdy w jednej jest 23:00 w piątek, w drugiej zegary pokazują 1:00 w niedzielę.

44. Dzień Matki i Dzień Ojca (a w roku przestępnym także Dzień Babci) wypadają zawsze w ten sam dzień tygodnia.

45. Brytyjczycy nakręcili w 1990 roku serial komediowy o Hitlerze. „Heil Honey, I’m Home” wzbudził jednak tyle kontrowersji, że wyemitowano tylko jeden z ośmiu nakręconych odcinków.

46. 1 167 000 km – taką odległość w trakcie swoich zagranicznych pielgrzymek pokonał papież Jan Paweł II. To więcej niż wszyscy jego poprzednicy razem wzięci.

47. Wykonując codzienne czynności (m.in. sprzątanie, gotowanie, mycie zębów) można spalić nawet 1645 kalorii.

48. Najdłuższy seryjnie produkowany samochód to Ford F-350, mierzący 6,68 m.

49. Najdłużej działająca żarówka znajduje się w siedzibie straży pożarnej na 4550 East Avenue w Livermore w Kalifornii. Nazwana Centennial Light, swoją służbę pełni od 1901 roku, a oglądać ją można na streamie z kamery zamontowanej w jednostce.

50. „Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag.” – zdanie to jest pangramem, czyli zawiera wszystkie litery alfabetu. Do tego jednym z najkrótszych, bowiem każda występuje tylko raz.

51. W 1945 roku 25-letnia Belulah Hunter urodziła dziecko po ciąży trwającej 375 dni.

52. Jacob Anthony Saydeh nie będzie miał problemów z zapamiętaniem swojej daty urodzin. Przyszedł na świat 11.11.11 o godzinie 11:11. Urodził się więc w Dzień Weteranów, co jest o tyle ciekawe, że jego rodzice są wojskowymi.

53. 111 111 111 x 111 111 111 = 12 345 678 987 654 321

54. Najbardziej nielubianym klipem na Youtube jest teledysk do piosenki „Baby” Justina Biebera. Już ponad 4 miliony razy kliknięto pod nim „Nie podoba mi się”.

55. Najdłuższe video na Youtube ma 221 godzin 17 minut i 27 sekund.