Parafrazując Gary’ego Linekera, w mistrzostwach biorą udział 32 drużyny, a na koniec i tak wygrywają Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi okazali się najlepsi nie tylko na boisku, ale również w wielu zestawieniach statystycznych. Choć jak wiadomo, „są trzy rodzaje kłamstwa – małe, duże i statystyka”.

Niektóre na pierwszy rzut oka wyglądają co najmniej dziwnie, jednak jeśli bardziej się w nie zagłębić, można dojść do ciekawych wniosków. Choćby takich, że przy stanie 0:0 reprezentacja Kolumbii gra z duchem fair play, zaś najmniej zainteresowani tym piłkarze występują na co dzień w Realu Madryt i Paris Saint Germain. No i to, że w finale zagrały dwie drużyny, które we wszystkich wcześniejszych meczach nie traciły bramki jako pierwsze.

Całe klasyfikacje oraz inne, mniej lub bardziej przydatne statystyki dostępne tutaj: STATYSTYKI MŚ 2014

BRAMKI

Najszybszy gol: 1 minuta (0:30s) Clint Dempsey (USA-Ghana)

Najpóźniejszy gol w meczu bez dogrywki: 95 minuta Silvestre Varela (Portugalia-USA)

Najpóźniejszy gol w meczu z dogrywką: 121 minuta Abdelmoumene Djabou (Algieria-Niemcy)

Najpóźniejszy gol dający zwycięstwo w meczu bez dogrywki: 94 minuta Klaas-Jan Huntelaar (Holandia-Meksyk)

Najpóźniejszy gol dający zwycięstwo w meczu z dogrywką: 118 minuta Ángel di María (Argentyna-Szwajcaria)

Najkrótszy czas między zdobyciem przez drużynę dwóch bramek w meczu : 2 minuty (1:06)

Olivier Giroud i Blaise Matuidi (Francja-Szwajcaria)

Najwięcej strzelonych bramek: Niemcy – 18

Najmniej strzelonych bramek: Kamerun, Honduras, Iran – 1

Najwięcej straconych bramek: Brazylia – 14

Najmniej straconych bramek: Kostaryka – 2

Najwięcej meczów bez straty bramki: Niemcy, Argentyna, Holandia – 4

Najwięcej meczów bez strzelonej bramki: Argentyna, Holandia, Brazylia, Kostaryka, Francja, Grecja, Honduras, Iran, Włochy, Nigeria, Kamerun – 2

Najmniej meczów bez strzelonej bramki: Niemcy, Algieria, Kolumbia, Chorwacja, Ghana, WKS – 0

Najwięcej meczów bez straty bramki pod rząd: Argentyna, Holandia – 3

Najwięcej meczów z rzędu bez strzelonej bramki: Argentyna, Holandia, Grecja, Iran, Włochy, Kamerun – 2

Najstarszy strzelec: 37 lat, 1 miesiąc i 12 dni – Noel Valladares (sam.) dla Francji przeciwko Hondurasowi

Najmłodszy strzelec: 19 lat i 25 dni: Julian Green dla USA przeciwko Belgii

Strzelcy wg numerów na koszulkach

Nr 10 – 29

Nr 9 – 23

Nr 13 – 14

Tabela strzelców wg sponsora technicznego (bez samobójczych)

Nike – 58

Adidas – 57

Puma – 35

Bramki a kluby, w których grają zawodnicy (stan na 12 czerwca; bez samobójczych)

18 – Bayern

10 – Barcelona

9 – Manchester United

Tabela strzelców wg daty urodzenia zawodników (rok, miesiąc, dzień; bez samobójczych)

Wolne 3

W których minutach padały bramki (1-10, 11-20, itd.)

Średnia czerwonych kartek na mecz: 0.16

Pierwsza żółta kartka mistrzostw: Neymar (Brazylia-Chorwacja)

Pierwsza czerwona kartka mistrzostw: Maxi Pereira (Uruguay-Kostaryka)

Najszybciej otrzymana żółta kartka: 2 minuta – Thiago Silva (Brazylia-Holandia)

Najkrótszy czas od wejścia z ławki do otrzymania żółtej kartki: 3 minuty – José Miguel Cubero (Kostaryka-Włochy)

Najpóźniej otrzymana żółta kartka w meczu bez dogrywki: 94 minuta – João Moutinho (Portugalia-Ghana)

Najpóźniej otrzymana żółta kartka w meczu z dogrywką: 124 minuta Ezequiel Garay (Argentyna-Szwajcaria)

Najszybciej otrzymana czerwona kartka: 37 minuta – Pepe (Portugalia-Niemcy)

Najkrótszy czas od wejścia z ławki do otrzymania czerwonej kartki: 20 minut – Ante Rebić (Chorwacja-Meksyk)

Najpóźniej otrzymana czerwona kartka w meczu bez dogrywki: 94 minuta – Maxi Pereira (Urugwaj-Kostaryka)

Najkrótszy czas między otrzymaniem dwóch żółtych kartek przez jednego zawodnika: 11 minut – Kostas Katsouranis (Grecja-Japonia)

14 – 10 żółtych

Kartki a kluby, w których na co dzień grają zawodnicy (stan na 12 czerwca)

6 – Real Madryt (5ż, 1cz), PSG

5 – Manchester United (4ż, 1cz), AC Milan, Bayern

4 – Barcelona (3ż, 1cz), Juventus (3ż, 1cz), Atletico Madryt, Chelsea, Club Leon, Manchester City, Schalke

Statystyki były prowadzone starannie, tym niemniej mogą się pojawiać błędy. Jeśli takowe zauważysz, daj znać.

W najbliższym czasie możliwa aktualizacja o kilka innych statystyk, związanych głównie z wiekiem zawodników. Na zachętę :

1) najstarszy zawodnik mistrzostw (Faryd Mondragón 21.06.71) jest starszy od dwóch najmłodszych selekcjonerów (Niko Kovač 15.10.71 i Sabri Lamouchi 09.11.71)

2) różnica wieku między najstarszym a najmłodszym zawodnikiem (Fabrice Olinga 12.05.96) wyniosła niemal 25 lat