Nawet najwięksi mędrcy mieszkający u podnóża gór nie wiedzą wszystkiego. Może i chodzą w tych swoich szatach, z błyskiem w oku gładząc swe siwe brody. Może i powiedzą ci jaki jest sens życia, po co istniejemy lub czym jest prawdziwa miłość.

Ale czy wiedzieliby po co są dmuchawy przy wejściach do sklepów i dlaczego książki mają puste strony? Na te pytania odpowiedź można znaleźć w poprzedniej części, a teraz zajmiemy się kolejną garścią zagadkowych pytań i nurtujących zagadnień.

butterfly

#6. Skąd się bierze uczucie motylków w brzuchu?

Każdy z nas kiedyś na pewno czuł to dziwne, mrowiące uczucie, które sprawia, że zapadamy w stan mdlącego błogostanu przy nowej miłości. Zjawisko znane jest również jako „motyle w brzuchu” i może pojawić się z różnych przyczyn – od strachu czy zdenerwowania z powodu nadchodzącego wydarzenia po podekscytowanie ze względu na zbliżającą się pierwszą randkę.

Różne emocje mogą powodować odczucia i fizyczne zmiany zachodzące w żołądku. A wszystko za sprawą tak zwanej osi mózgowo-jelitowej. Przez nią uczucia rodzące się w mózgu (jak strach czy podekscytowanie) są interpretowane jako stres i aktywują reakcję „uciekaj lub walcz”. To z kolei wyzwala dodatkowe pokłady adrenaliny do organizmu, co zwiększa przepływ krwi do serca, płuc i mięśni aby pomóc nam zwiać lub zwalczyć zagrożenie. Część z tej krwi przedostaje się również do innych narządów, takich jak jelita i żołądek, co wywołuje uczucie motylków w brzuchu.

#7. Dlaczego rany pieką, gdy polewamy je alkoholem?

Ludzie od bardzo dawna używają alkoholu do dezynfekcji skaleczeń i otwartych ran. Jeżeli zdarzyło ci się polać ranę roztworem alkoholowym, z pewnością kojarzysz pieczenie mu towarzyszące, niejednokrotnie bardziej bolesne od samego obrażenia. Dzieje się tak nie ze względu na zabijane bakterie, ale z powodu reakcji jaką alkohol wytwarza w zetknięciu z ciałem.

Polanie skaleczenia alkoholem ma bezpośredni wpływ na receptory waniloidowe, które znajdują się w skórze i które są odpowiedzialne za odczuwanie ciepła. Podczas gdy zazwyczaj aktywują się przy wysokich temperaturach, kontakt z alkoholem obniża ich wartość progową do punktu, w którym temperatura ciała jest wystarczająca do ich reakcji. Receptorom waniloidowym wydaje się, że ciało jest palone i przekazują to uczucie bólu do mózgu, nawet jeśli w rzeczywistości skóra nie doznaje żadnych obrażeń.

#8. Dlaczego sok pomarańczowy paskudnie smakuje po umyciu zębów?

Jedzenie lub picie czegokolwiek tuż po umyciu zębów nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Pasta do zębów sprawia, że zmysł smaku wariuje i serwuje nam wątpliwej jakości doznania. Liderem jest w tym przypadku połączenie z sokiem pomarańczowym, który okazuje się być jedną z najobrzydliwszych możliwych rzeczy.

Za zmianę zmysłu odpowiedzialny jest środek pieniący, używany w większości past do zębów – laurylosiarczan sodu. Tłumi on receptory odpowiedzialne za odczuwanie słodkiego smaku. Oznacza to, że wszystko, co powinno być słodkie, w tym sok pomarańczowy, smakować będzie jak kostka do kibla. Ponadto laurylosiarczan sodu zabija fosfolipidy, czyli związki chemiczne, które pomagają w łagodzeniu gorzkiego smaku w jamie ustnej. Z tego powodu pasta do zębów nie tylko niweluje słodki smak soku pomarańczowego, ale też wzmacnia gorzki, co w połączeniu daje jedną z najobrzydliwszych rzeczy, jaką mieliśmy okazję spróbować.

#9. Dlaczego niebo jest niebieskie?

Za wyjątkiem dni spowitych chmurami oraz zachodów i wschodów słońca, niebo zazwyczaj ma kolor niebieski, lub też ściślej ujmując – błękitny. Dzieje się tak ze względu na swoistą i naturalną manipulację światłem. Pryzmaty i krople deszczu potrafią załamać i rozszczepić światło, lustro potrafi je odbić, a tlen i azot potrafi je rozproszyć.

Gdy białe światło ze Słońca uderza w cząsteczki tlenu i azotu, stanowiące większość ziemskiej atmosfery, promienie są rozbijane na wszystkie możliwe kolory. Jednakże ze względu na fakt, że kolor niebieski ma krótszą długość fal niż reszta, to efekt rozproszenia jest w jego przypadku większy. Tym zjawiskiem można również wytłumaczyć inne kolory występujące na niebie. Blisko horyzontu niebo wydaje się być dużo bardziej wyblakłe. Ponieważ światło przebyło dłuższą drogę (i przebiło się przez więcej cząstek atmosfery), zostało mocniej rozbite i zmieszało się z innymi kolorami, tracąc swój niebieski odcień. Natomiast gdy Słońce jest nisko na niebie, jego promienie muszą przebić przez jeszcze grubszą warstwę atmosfery, co rozprasza całkowicie krótkie fale niebieskiego światła, pozwalając tym najdłuższym, żółtym i czerwonym, dotrzeć do oka obserwatora.

#10. Dlaczego tak trudno zapamiętać sny?

No właśnie, ile genialnych pomysłów w ten sposób przepadło? Ile osób powinno być milionerami lub kamieniami milowymi w kulturze? Za niemal każdym razem, gdy przebudzimy się ze świetnego snu, ten znika zaledwie kilka chwil później. Naukowcy sugerują kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Warunki w mózgu podczas fazy REM snu, podczas której odbywa się większość śnienia, nie są przystosowane do przenoszenia doświadczeń do pamięci długotrwałej. Z punktu widzenia ewolucji jest to oczywiście zbędne.

Przyczyną trudności w odzyskaniu treści snów można szukać również w braku noradrenaliny. Hormon ten odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu i po prostu nie występuje podczas fazy REM. Innym czynnikiem jest fakt, że podczas tej fazy snu neurony z hipokampu nie reagują tak jak zazwyczaj. Z tego powodu nie oddziałują z innymi neuronami, które pomagają w zachowywaniu pamięci. Jeżeli więc chcesz zapamiętać sen, zapisz go od razu po przebudzeniu. Masz na to kilka minut.

źródło: listverse.com