Znane powiedzenie mówi, że rodziny się nie wybiera. Z pewnością podpisują się pod tym bohaterowie tego artykułu. Do dziś noszą nazwiska znanych przodków, nawet jeśli nie kojarzą się one społeczeństwu zbyt dobrze.

Wiele osobistości „znanych z tego, że są znane” jedzie na popularności swojego nazwiska. Nie mam tu na myśli takich osób jak Paris Hilton czy Grycanki, bowiem nie wszyscy kojarzą je z ich o wiele poważniejszymi przodkami, pierwotnymi właścicielami rodzinnych fortun.  Główni bohaterowie tego artykułu są potomkami takich osobistości, że wręcz niemożliwe wydaje się, że ktoś mógłby nie kojarzyć najbardziej znanych przedstawicieli ich rodów.

 

Tamara Czartoryska

A właściwie Tamara Laura María de los Dolores Luisa Fernanda Victoria de Todos los Santos Czartoryski y Picciotto (uffff), bo tak brzmi pełne nazwisko potomkini słynnego magnackiego rodu. Tamara jest także (w prostej linii, w osiemnastym pokoleniu) potomkinią wielkiego księcia litewskiego Giedymina, od którego wywodzili się władający w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz na Węgrzech Jagiellonowie.  Tamara jest także spokrewniona z hiszpańską i francuską rodziną królewską – jej babka Maria de los Dolores de Borbón y Orleans była rodzoną siostrą Marii de las Mercedes de Borbón y Orleans, czyli matki obecnego króla Hiszpanii Juana Carlosa.

Wspólnie z ojcem jest zaangażowana w działalność Fundacji Książąt Czartoryskich, w której działa jako członek Rady Fundacji. Pomaga również prowadzić Muzeum Czartoryskich w Krakowie oraz Bibliotekę Czartoryskich.

Dorosła księżniczka zaczęła uczęszczać na zajęcia m.in. z produkcji filmowej i telewizyjnej, psychologii oraz aktorstwa. W 2005 roku zdążyła zadebiutować na małym ekranie, jednakże jej występy nie powaliły na kolana  w jednym z filmów zagrała mało książęcą rolę prostytutki.

Większe sukcesy przyniosła jej kariera prezenterki i uczestniczki reality show, przy którym jej rola nierządnicy nieco blednie. Była prezenterką programu o boksie tajskim, a także konsultantem w odmóżdżaczu American Princess i Australian Princess. Wywalczyła także trzecie miejsce w sportowym reality show The Games w 2005 roku, natomiast rok później wzięła udział w zawodach zwycięzców wszystkich edycji programu. W amerykańskiej stacji telewizyjnej Octane TV prowadziła program motoryzacyjny. Obecnie mieszka w Hollywood Hills w Kalifornii.

 

Jean-Christophe Bonaparte

Tak, z tych Bonapartów. Jest synem księcia Karola Józefa Bonaparte i księżniczki Béatrice z rodu Burbonów. Cóż za ironia losu Napoleon brał udział w Rewolucji Francuskiej, która doprowadziła do obalenia królewskiej rodziny Burbonów. Jean-Christophe to prapraprawnuk Hieronima Bonaparte, brata Napoleona I. Sam Napoleon miał (oficjalnie) tylko jednego syna, który zmarł bezpotomnie. Młody książę ma natomiast trzy siostry (rodzoną, przyrodnią i adoptowaną) oraz zapewne całe zastępy fanek, którym wystarczy pokazać nazwisko w dowodzie tożsamości. Jak można zobaczyć na obrazach z epoki sam Mały Kapral urodą nie grzeszył, jednak 26-letni książę prezentuje się przyzwoicie.

 

Jewgienij Dżugaszwili

Spośród wszystkich tu wymienianych, jedynie ten jest małym, wstrętnym dupkiem.  Co prawda bycie wnukiem Stalina nie jest jego winą, ale pozywanie gazet twierdzących, że jego dziadunio skazywał niewinnych ludzi na śmierć zakrawa co najmniej na bezczelność. Tak właśnie zrobić Dżugaszwili dwa oraz  trzy lata temu. Nie wiemy, czy on tak na poważnie, czy tylko robi z siebie idiotę, jednak fakty są takie, że dzielnie walczy o dobre imię największego, obok Hitlera, zbrodniarza z czasów II Wojny Światowej. O ile wąsaty krasnal kiedykolwiek mógł takowe dobre imię mieć. Ostatnim numerem Dżugaszwilego jest wniosek o wznowienie śledztwa w sprawie mordu w Katyniu. Dziadek na pewno byłby dumny.

 

Jadwiga Piłsudska

Urodziła się w 1920 roku jako druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Młodość spędziła głównie w Warszawie, gdzie mieszkała z rodziną m. in. w Belwederze. Wspólnie z siostrą Wandą uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, gdzie w 1939 roku uzyskała maturę.

Czy może być coś lepszego od bycia dzieckiem jednego z największych Polaków w historii, mieszkania w Belwederze i chodzenia do żeńskiego gimnazjum? (No co?, autor jest mężczyzną). Otóż pani porucznik(!) w młodości była tez matką chrzestną statku, a podczas wojny służyła w RAF-ie. Była co prawda jedynie (albo aż) pilotem transportowym, ale takim pilotom nie wolno było używać chociażby oznaczonych map, aby wyeliminować możliwość przechwycenia ich przez wroga. Nie używali także radia aby nie blokować komunikacji operacyjnej, oraz nie posiadali uzbrojenia. Zabroniono im także latać w chmurach by uniknąć zestrzelenia przez własną obronę przeciwlotniczą. Piłsudska spędziła dodatkowo kilkaset godzin za sterami samolotów bojowych.

Po wojnie została w Anglii, gdzie pracowała jako architekt. Do Polski  wróciła w 1990 roku. Ma dwoje dzieci, syna Krzysztofa i córkę Joannę obecnie żonę polityka Janusza Onyszkiewicza. Piłsudska wraz z rodziną angażuje się w działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski i Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, którą założyła z siostrą Wandą.

Aktualizacja: Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska zmarła 16 listopada 2014.