Futurologia to nauka, która ma na celu prognozowanie przyszłości, ale w dużej mierze opiera się na wróżeniu z fusów. Dziś śmiejemy się z wielu nietrafionych wizji teraźniejszości, które przewidywali futurolodzy stulecie temu. Więc czy z dzisiejszych prognoz nasi prawnukowie również będą drzeć łacha?

Obecnie nie ma latających samochodów, odkurzaczy parowych ani podwodnych autobusów. Jest za to Internet, gry komputerowe, są też empetrójki i wiele innych odkryć, o których się wizjonerom dawnych lat nie śniło. A jakie są obecne przewidywania na nadchodzące 150 lat? Dziennikarze BBC zebrali do kupy prognozy ekspertów, dziennikarzy, polityków, naukowców i bloggerów, a następnie wysmarowali przyjazną dla oka infografikę.

Tak jak kiedyś wszystko opierało się na maczugach, potem na silniku parowym, a w końcu na elektryczności, tak i może w przyszłości czeka nas era czegoś obecnie zupełnie nie znanego. Jesteśmy jedynie w stanie rozmyślać w kategoriach dotychczasowych odkryć, co też widać w przewidywaniu przyszłości, która opiera się bardziej na ewolucji niż rewolucji. Jest to bezpieczniejsze podejście, które nie jest czystym fantazjowaniem, jednakże ludzkość do tej pory wiele razy pokazała, że wystarczy jedno nagłe pierdolnięcie geniuszu by zmienić całkowicie swój bieg rozwoju.

A co się przewiduje na najbliższe półtora stulecia? Duża wersja po kliknięciu w obrazek!

 

Jakimś cudem globalna apokalipsa została pominięta…