Człowiek bez pasji jest płytki. Żyje powierzchownie bez zagłębiania się we wspaniałości mikroświata, który wielu z nas tworzy, by uciec od tego doczesnego. Najszczęśliwsi natomiast są ci, którym udaje się z własnego hobby stworzyć prawdziwy biznes. A cóż może być lepszego niż zarabianie pieniędzy na tym, co się kocha robić?

Być może jazda na deskorolce lub brzdąkanie na gitarze są nieco gorszym pomysłem na karierę od specjalizowania się w chirurgii. Mało kto zarobi na kickflipie tyle, co Tony Hawk lub na kilku akordach tyle, co Keith Richards. Nie oszukujmy się, praktycznie nikt. Pasja pozostanie pasją, a marzenia o spełnieniu w zawodzie trafią między bajki. Jednakże istnieje kilka innych zainteresowań, dzięki którym, przy odpowiednim zaparciu, mamy szansę osiągnąć finansowe i życiowe spełnienie.

Ćwiczenia fizyczne

Gdy rozejrzymy się po ulicy, szczególnie Amerykańskiej, ujrzymy całe stado ludzi pasących się żarciem jak warchlaki przed ubojem. Zdrowy tryb życia przestał mieć dla wielu jakiekolwiek znaczenie i obecnie znaczna część bogatego świata żyje na granicy zawału serca i zapuszczenia korzeni na kanapie. Są jednak pasjonaci, którzy dbają o kondycję fizyczną i utrzymują zdrową dietę. Jako że aktywny tryb życia staje się coraz bardziej modny, osoby te mają szansę stać się trenerami, mentorami czy instruktorami. Bez znaczenia czy to joga, fitness albo siłownia. Na zdrowie zawsze będzie zapotrzebowanie.

Fotografia

Tak, wiem. Teraz każdy hipster z lustrzanką i apaszką mianuje się fotografem. Ale trzepanie setek zdjęć na automacie lub z przebajerowanymi filtrami to nie to samo, co wrodzona smykałka do artystycznego uchwycenia ulotnej chwili. Jeżeli ktoś posiada tę drugą umiejętność, ludzie będą skłonni słono zapłacić za taki talent. Na weselu fotograf jest obowiązkowy, na stronę internetową zdjęcia z eventu same się nie zrobią, a i kobiety lubią mieć zalotne i drapieżne fotki… :)

Moda

Blogów o modzie na modłę Katarzyny Tuskówny jest całe zatrzęsienie. Programów w telewizji oraz artykułów w czasopismach również. To tylko pokazuje jak lukratywnym biznesem jest śledzenie ciuchowych trendów. Każdy chce wyglądać fajnie i być atrakcyjny. A nic tak nie podnosi seksapilu jak odpowiedni ubiór. Oczywiście nie ma tu mowy o wynaturzeniach z wybiegów, gdzie modelki można przyodziać w reklamówkę i owinąć je starym kocem, ale o styl, którego prawie każdy szuka, lecz nie każdemu to wychodzi. Styliści są obecnie chodnym towarem, a o ich opinie zawalczy niejeden ważniak z grubym portfelem. Zyskowne są również prowadzone przez nich blogi oraz wydawane książki. Ha, udało mi się uniknąć tematu seksohomoalizmu!

Gotowanie

Coraz więcej osób posiłki spożywa poza domem. Przyczyna jest bardzo prosta – wszyscy cierpią na nieustanny brak czasu. A ludzie zawsze będą głodni i zawsze chętnie skuszą się na żarcie, które nie jest fast-foodem. Pomimo że otwarcie restauracji potrafi być bardzo uciążliwe z konieczności spełnienia wielu standardów i znalezienia odpowiedniego miejsca, ale jest to biznes, który szybko się zwraca. Gastronomia jest na tyle chodliwym towarem, że rozglądając się po centrach większych miast, liczba restauracji, jadłodajni i knajp zaczyna zbliżać się do rekordu zarezerwowanego dla placówek bankowych.

Porządki

Perfekcjoniści, osoby z nerwicą natręctw, lub po prostu osoby lubiące mieć wszystko poukładane dookoła, znajdą ujście dla swojego hobby w organizowaniu życia innych. Może to być sprzątanie, dbanie o ogród czy też układanie codzienności innym. A z tym wszystkim jest podobnie jak z jedzeniem, nikt nie ma na to czasu. Te naturalne tendencje, przy których wielu znajduje wyciszenie, mogą przydać się osobom z chaosem w głowie i przynieść niemały zysk.

Kolekcjonerstwo

Inwestowanie w znaczki, monety, figurki, komiksy czy antyki jest znacznie bardziej opłacalne niż wpłacanie uciułanych pieniędzy na lokatę. I są na tym świecie osoby, które uwielbiają grzebać w klastrach i segregatorach, a także przeglądać wyprzedaże garażowe oraz Internet w poszukiwaniu antyków, o wartości których właściciel nie ma bladego pojęcia. Co prawda późniejsze odsprzedawanie ukochanych kolekcji wiąże się ze złamaniem sobie serca, ale kilkukrotny zysk szybko ukoi ranę po stracie.

inspiracja: ehow.com