Sport, historia czy geografia, podlane odrobiną matematyki i przystrojone biologią oraz kinematografią. Dla umysłu głodnego wiedzy będzie to raczej fast-food niż wykwintne danie, ale przynajmniej smaczny i lekkostrawny. Tak jak w poprzednich zestawach ciekawych faktów (https://wykrzyknik.org/randki-dla-nieletnich/, randki niepełnosprawnych po amputacji i https://wykrzyknik.org/osex-randki/) kliknięcie w numer przenosi do źródła.

Długo nas nie było, ale wracamy. Upały nie sprzyjają ani formułowaniu myśli, ani tym bardziej przelewaniu ich na klawiaturę. Mózg szybciej się męczy, a jedyną rzeczą, która ratuje go przed ugotowaniem jest to, że źródło gorąca znajduje się 149 597 870 700 metrów nad nim. Gorzej gdy człowiek grzeje się od środka, jak 52-letni Willie Jones z Atlanty, który w 1980 roku ustanowił rekord, którego raczej nikt nie zechce pobić.

1. Ten rekord to najwyższa temperatura ciała, a wynosiła ona 46,5°C. Jones przeżył, choć spędził w szpitalu ponad trzy tygodnie.

2. Gdyby maraton przebiec w średnim tempie, w jakim Usain Bolt osiągnął rekord świata na 100m (9,58 s), to czas wyniósłby 1:07:22,28.

3. Gdyby z kolei średnie tempo z rekordowego biegu maratońskiego (2:02:57) przełożyć na bieg na 100m, wynik wyniósłby 17,48.

4. Warszawa jest bardziej wysunięta na północ niż Londyn, Ljubljana bardziej niż Ottawa, a Madryt bardziej niż Waszyngton, od którego tylko nieznacznie bardziej na południe położona jest Lizbona.

5. Ameryka Południowa jest niewiele większa od Rosji. To „niewiele” to obszar wielkości Teksasu, Estonii, Malty, stolicy Andory, Monako i działki o powierzchni 50 tys. m².

6. Stolica Malty jest mniejsza od 26 innych miast w tym kraju.

7. Niepodległych państw, z których każde ma tylko jedno niepodległe państwo za sąsiada jest siedemnaście.

8. Na świecie istnieją 44 państwa (w tym cztery terytoria sporne) bez dostępu do morza.

9. Dwa z nich, Liechtenstein i Uzbekistan to państwa podwójnie śródlądowe, sąsiadujące jedynie z innymi państwami śródlądowymi.

Zielony – śródlądowe, fioletowy – podwójnie śródlądowe | Autor: NuclearVacuum [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

10. Spośród 50 amerykańskich stanów, 16 jest śródlądowych (17, jeśli liczyć Dystrykt Kolumbii), 10 podwójnie śródlądowych, zaś Nebraska jest jedynym potrójnie śródlądowym.

11. Jedynym klubem, który nigdy nie spadł (lub nie został z jakichkolwiek przyczyn relegowany, wycofany ani połączony z innym klubem) z najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce jest Podbeskidzie. A że gra dopiero 5 sezon to już inna sprawa.

12. W trakcie 87 sezonów, wystąpiło w niej 79 drużyn. 18 z nich zdobyło tytuł, a 34 stanęły przynajmniej na najniższym stopniu podium.

13. Osiemdziesiątym klubem jest Termalica Bruk-Bet z Niecieczy, która jest najmniejszą miejscowością w Polsce, która doczekała się drużyny w Ekstraklasie.

14. Licząca 750 mieszkańców Nieciecza musi mieć stadion przynajmniej na 4500 miejsc, żeby klub mógł rozgrywać na nim swoje mecze. Oznacza to, że krzesełek musi być 6 razy więcej niż mieszkańców.

15. Gdyby takimi proporcjami posłużyć się w Sandomierzu, należałoby zbudować obiekt wielkości Stadionu im. 1 Maja w Pjongjangu – największego na świecie, liczącego 150 tys. miejsc.

16. Na tym stadionie zmieściłaby się cała populacja Rudy Śląskiej…

17. …która jest największym pod względem liczby ludności miastem w Polsce, które nigdy nie miało drużyny na poziomie Ekstraklasy.

18. Tygrysy mają nie tylko prążkowane futro, ale też skórę.

19. Welociraptory miały rozmiary zbliżone do indyków.

20. Gdyby kierować się idiotycznym rankingiem FIFA, to na chwilę obecną Mistrzostwa Świata nie są w stanie być na wyższym poziomie sportowym niż mistrzostwa Europy. W tych pierwszych może brać udział tylko 13 drużyn z Europy, podczas gdy w czołowej 32 rankingu (tyle reprezentacji może brać udział na MŚ) znajdują się 23 drużyny ze Starego Kontynentu, na którego czempionacie goszczą 24 drużyny. Zatem gdyby MŚ i ME rozgrywano dziś, na pierwszych zabrakłoby w najlepszym wypadku dziesięciu czołowych drużyn, podczas gdy na tych drugich dziewięciu. Oczywiście w dużym uproszczeniu, bo wszystko i tak komplikują rozstawienia.

21. Przegranie czterech meczów na mistrzostwach świata w piłce nożnej zawsze oznacza zajęcie 4 miejsca (dwie porażki w grupie, jedna w półfinale, jedna w meczu o 3. miejsce – nie może być innej kombinacji). Można więc przegrać większość (4/7) meczów, a i tak zająć przyzwoite miejsce.

22. Najmniejsza liczba punktów z jaką można wyjść z grupy to 2.

23. Można zdobyć mistrzostwo świata remisując wszystkie mecze (i oczywiście wygrywając rzuty karne).

24. Od upadku poprzedniego ustroju w Polsce do występu naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii minęło mniej czasu niż od tego mundialu do dziś.

25. Najmłodszym najstarszym człowiekiem świata była Christina Karnebeek-Backs – tytuł zyskała w wieku 107 lat. Najpóźniej tytuł najstarszego człowieka na świecie zdobyła Sarah Knauss. Miała ona 117 lat, a stało się to po śmierci 122-letniej Jeanne Calment – najstarszego człowieka w historii.

26. Na Oceanie Spokojnym pływa sterta odpadów zwana „Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci”. Jej powierzchnię trudno oszacować, ale z pewnością jest ona co najmniej tak duża, jak powierzchnia Teksasu.

27. W lipcu 1518 roku mieszkańcy Strasburga zaczęli tańczyć na ulicach. Bez wyraźnego powodu i w większości bez jakiegokolwiek odpoczynku, co po miesiącu pląsów skończyło się śmiercią niektórych z nich.

28. Najdłuższy okres między narodzinami dwójki bliźniąt to 87 dni. Chociaż jedno z nich urodziło się o cztery miesiące za wcześnie, to jednak oba przeżyły.

29. Mysz może przecisnąć się przez otwór o średnicy równej średnicy ołówka. W przeciwieństwie do ludzi myszy nie mają obojczyków, więc jedynym ograniczeniem dla nich pozostaje wielkość czaszki.

30. W Boliwii znajduje się hotel zbudowany z soli. Palacio de Sal Resort posiada 16 pokojów, których ściany, ale także stoły, krzesła, a nawet łóżka wykonane są z soli.

31. Na IMDb można znaleźć profil Jezusa Chrystusa.

32. Jedynym rozdaniem w grze Frecell, którego do tej pory nikomu nie udało się wygrać jest #11982.

33. Od wybuchu II wojny światowej do premiery filmu „Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja” minęło mniej czasu niż od tejże premiery do dziś.

34. 2520 jest najmniejszą liczbą dodatnią podzielną przez 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10. 232792560 jest najmniejszą podzielną przez liczby od 1 do 20.

35. Najwyższym obecnie występującym na parkietach NBA zawodnikiem jest mierzący 221 cm Boban Marjanović z San Antonio Spurs. W składzie Sacramento Kings figurował jeszcze niedawno wyższy o 5 cm Sim Bhullar, który w dodatku był pierwszym koszykarzem hinduskiego pochodzenia grającym w najlepszej lidze świata, a do tego najcięższym – jego waga to 163 kilogramy.

36. Najniższym jest z kolei Isaiah Thomas z Boston Celtics, mierzący 175 cm.

37. Różnica wzrostu między najniższym a najwyższym w historii graczem NBA to 71 cm. Manute Bol (231 cm) i Muggsy Bogues (160 cm) razem prezentują się tak:

38. Różnica wieku między najstarszym a najmłodszym spośród obecnie grających w NBA zawodników to 20 lat, 6 miesięcy i 5 dni, a są nimi Tim Duncan (ur. 1976) i Devin Booker (ur. 1996).

39. Najbardziej odosobnionym, ale zamieszkanym miejscem na świecie jest wyspa Tristan Da Cunha. Od najbliższego zamieszkanego lądu (Wyspa Św. Heleny) dzieli ją 2000 km.

40. Adak na Alasce jest najbardziej wysuniętym na zachód miastem w Stanach Zjednoczonych.

41. Osada Alert w Kanadzie jest najbardziej wysuniętym na północ stale zamieszkanym miejscem na Ziemi.

42. Krajem z najmniejszą gęstością zaludnienia jest Mongolia (2 os./km²).

43. Największą gęstość zaludnienia ma z kolei Monako (32 tys. os./km²), które przy okazji cieszy się też największą oczekiwaną długością życia obywateli. Monakijczycy powinni dożywać średnio 89 lat i 6 miesięcy.

44. Pi-ematy to wierszyki w których liczba liter kolejnych wyrazów odpowiada kolejnym cyfrom w rozwinięciu liczby pi. Np.:

„Daj, o pani, o boska Mnemozyno, pi liczbę, którą też zowią ponętnie ludolfiną, pamięci przekazać tak, by jej dowolnie oraz szybko do pomocy użyć, gdy się problemu nie da inaczej rozwiązać, pauza – to zastąpić liczbami.”

45. Na planie filmu „Duch” (1982) jako rekwizytów używano prawdziwych ludzkich szkieletów.

46. Gdybyś za każdą sekundę swojego życia dostawał złotówkę, milionerem zostałbyś w dwunastym dniu życia. Miliarderem dopiero w 32. roku życia.

47. W latach 60. CIA rozpoczęła prace nad projektem „Akustyczny kotek”, który miał zbadać przydatność kota jako narzędzia podsłuchowego w misjach szpiegowskich. W ciele zwierzęcia umieszczono mikrofon i nadajnik, ale w trakcie testu wpadło ono pod taksówkę zanim jeszcze zbliżyło się do celu obserwacji. Agencja doszła w końcu do wniosku, że wytresowanie kotów do celów wywiadowczych będzie zbyt skomplikowane i zarzuciło projekt.

48. Vulcan Point to filipińska wyspa znajdująca się na Jeziorze Kraterowym, które znajduje się na wyspie Taal, znajdującej się na jeziorze Taal, które znajduje się na wyspie Luzon.

Ten mały cycek to właśnie rzeczona wysepka | Autor: hidariki58, joy mulato (Praca własna) [CC BY 3.0], Wikimedia Commons

49. Najdłuższy korek świata uformował się 14 sierpnia 2010 roku na autostradzie w Chinach. Przez „najdłuższy” należy rozumieć zarówno kilometraż (ok. 100 km) jak i czas trwania – 11-12 dni.

50. Ludzkie ciało zawiera około 0,2 miligrama złota, w większości znajdującego się we krwi.

51. Dżdżownice mają pięć serc.

52. Nowozelandczyk Nigel Richards wygrał niedawno mistrzostwa scrabble w języku francuskim. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie rozumie on niczego po francusku, a słów nauczył się na pamięć, nie znając ich znaczenia i w dodatku robiąc to w zaledwie dziewięć tygodni.

53. W Stanach Zjednoczonych zabroniona jest sprzedaż Kinder Niespodzianek.

54. Nigdy nie usłyszymy o zbrodni idealnej. W przeciwnym razie nie byłaby idealna.

55. Podobnie jak nie poznamy wartości wyrażeń 0/0, ∞/∞, 0 × ∞, ∞ − ∞, 00, 1 i ∞0.