Niektóre trywialne, niektóre sprawiają, że w głowie pojawia się myśl „cholera, faktycznie”, a jeszcze inne spowodują, że poczujesz się staro lub zobaczysz jak mało znaczysz we Wszechświecie. Ale na koniec dowiesz się, że każdy jest przynajmniej raz w życiu wyjątkowy.

Bez podziału na kategorie, dlatego że sporą część można podpiąć pod dwie lub więcej. Jeśli chcesz poznać źródło każdej z nich, po prostu kliknij w numer. Sieć pełna jest takich list, dlatego wybraliśmy z nich najciekawsze informacje, a także dodaliśmy coś od siebie. Przy okazji, co wspólnego mają Internet i truskawka?

1. Masę. W przystępny sposób wytłumaczył to Michael Stevens z Vsauce – prawdopodobnie najciekawszego kanału na YouTube:

2. Więcej jest atomów w szklance wody, niż szklanek wody we wszystkich oceanach na Ziemi.

3. Mikrofalówka zużywa więcej prądu na działanie wyświetlacza z zegarem niż na podgrzewanie jedzenia. Jak to możliwe? Mimo że zegar potrzebuje 100 razy mniej energii, to jednak działa całą dobę, natomiast jedzenie podgrzewasz jedynie przez kilka minut.

4. Podobno wystarczy zgiąć kartkę papieru 42 razy aby po postawieniu na ziemi sięgnęła Księżyca. Jest to faktycznie możliwe (choć raczej mało wykonalne – spróbuj zgiąć więcej niż 8 razy), jednak po zważeniu na fakt, że Ziemię od jej satelity dzieli 384 400 kilometrów, wychodzi na to, że kartka musiałaby być nieco grubsza niż standardowe 0,1 mm.

5. I mieć duuuużo większą powierzchnię. Pogromcom mitów kartkę wielkości boiska do futbolu amerykańskiego udało się zgiąć 11 razy.

6. Gdyby człowiek był w stanie słyszeć dźwięki o częstotliwości poniżej 20 herców, mógłby usłyszeć swoje mięśnie podczas ruchu.

7. Na skutek rozszerzalności cieplnej stali, wysokość Wieży Eiffla zmienia się w ciągu roku nawet o 15 centymetrów.

8. 2520 jest najmniejszą liczbą podzielną bez reszty przez wszystkie liczby od 1 do 10.

9. Dlaczego możemy obserwować pełne zaćmienia Słońca, skoro jest ono 400 razy większe od zasłaniającego je Księżyca? Dlatego, że jest też 400 razy bardziej oddalone od Ziemi.

10. Pierwszą osobą w przestrzeni kosmicznej był, jak wiadomo, Jurij Gagarin (kwiecień 1961). Możliwe jednak, że był jedynie pierwszym, który wrócił żywy. Związek Radziecki był zatem pierwszym państwem, którego obywatel znalazł się w kosmosie. Drugim były Stany Zjednoczone (maj 1961), trzecim Czechosłowacja (marzec 1978). Mirosław Hermaszewski zapewnił Polsce miejsce czwarte (czerwiec 1978).

11. Przelatując nad niewidoczną stroną Księżyca, załoga Apollo 13 ustanowiła rekord najdalszej załogowej wyprawy kosmicznej (i jakiejkolwiek podróży w historii ludzkości) – 400 171 kilometrów od Ziemi.

12. Od chwili odkrycia (18 lutego 1930) do zdegradowania z grona planet, Pluton nie przebył całej swojej orbity. Zrobi to dopiero 23 marca 2178 roku.

13. Maine jest stanem położonym najbliżej Afryki.

14. Polskim województwem, z którego najbliżej do Afryki, jest Śląskie.

15. Koreę Północną i Finlandię oddziela terytorium tylko jednego państwa.

16. Rosja ma większą powierzchnię niż Pluton.

17. Nowy Jork położony jest dalej na południe niż Rzym.

18. Alaska jest stanem najbardziej wysuniętym na północ, zachód i wschód. To ostatnie jest możliwe dzięki temu, że należące do archipelagu Aleutów Wyspy Szczurze leżą już za południkiem 180°.

19. Odległość Między Świnoujściem (najdalej wysuniętym na północny zachód miastem Polski) a pozostałościami wsi Sianki (najdalej wysuniętą na południowy wschód miejscowością Polski) wynosi wg różnych źródeł od 787 do 812 km w linii prostej. Mniej więcej taka sama odległość dzieli Świnoujście od Brugii, Nancy, Liechtensteinu, Budapesztu i Wysp Alandzkich. Gdyby na mapie narysować okrąg o takim promieniu (i środku w Świnoujściu) to w jego wnętrzu znalazłyby się tereny należące do 24 państw: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Czech, Austrii, Słowenii, Włoch, Liechtensteinu, Szwajcarii, Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii i oczywiście Polski. W całości wewnątrz okręgu, oprócz Polski, znalazłyby się też Czechy, Holandia, Dania i Luksemburg.

20. Ośmiornica ma trzy serca. Dwa używane są do pompowania krwi do płuc, zaś trzecie przepompowuje ją przez całe ciało.

21. Stegozaury i tyranozaury nigdy nie miały okazji się spotkać. Te pierwsze żyły 150 milionów lat temu, zaś drugie 65 milionów lat przed nami. Mniej czasu dzieliło więc tyranozaura od człowieka niż od stegozaura.

22. Gdy budowano pierwsze piramidy, po świecie chodziły jeszcze mamuty. Konkretnie mamuty włochate, których niewielka populacja przetrwała do roku 1650 p.n.e. Piramida Cheopsa miała już wówczas niemal 1000 lat.

23. Uniwersytet w Oksfordzie jest starszy niż państwo Azteków. Nauczanie w Oxfordzie rozpoczęto w roku 1096, a jego najstarsze kolegium założono w 1249, podczas gdy Aztekowie założyli swoją stolicę, Tenochtitlan w roku 1325.

24. Faks został wynaleziony przez szkockiego inżyniera Alexandra Baina w 1843 roku. Ponadto, w tym samym roku wydano pierwszy numer „The Economist” oraz „Opowieść wigilijną” Dickensa. Wiosna Ludów miała miejsce dopiero pięć lat później.

25. Najstarszy klub piłkarski na świecie, Sheffield F.C. założony został w 1857 roku. W tym samym roku Amerykanie wybrali swojego 15. Prezydenta, Ottawa została stolicą Kanady, urodzili się Gabriela Zapolska, Michał Drzymała i Joseph Conrad, a na terenach dzisiejszej Malezji 87 chińskich górników z pobliskiej kopalni cyny założyło osadę Kuala Lumpur.

26. Sześćdziesiąt sześć lat minęło od pierwszego lotu braci Wright (1903) do lądowania na księżycu (1969).

27. Już 27 lat po lądowaniu na Księżycu można było kupić kalkulatory z procesorem o sześć razy większej mocy obliczeniowej niż procesor komputera, który posadził załogę Apollo 11 na Srebrnym Globie.

28. Od lądowania na Księżycu do premiery „Kevina samego w domu” (1990) minęło mniej czasu niż od premiery tego filmu do dziś.

29. „Duck Hunt” jest grą dla dwóch graczy. Ten drugi steruje kaczkami.

30. W popularnej grze na NES/Pegasus „Super Mario Bros.” Mario rozbija cegły pięścią, nie głową.

31. Gdy bracia Warner zakładali swoją wytwórnię filmową (1923), wciąż istniało Imperium Osmańskie.

32. Od pierwszych (częściowo) wolnych wyborów w Polsce (1989) do zamachu na WTC (2001) minęło mniej czasu niż od zamachu na WTC do dziś.

33. Te same żółwie, które widzimy w pierwszej części „Rocky’ego” (1976), pojawiły się również w nakręconej trzydzieści lat później części szóstej.

34. Gdy na ekrany kin wchodziły „Gwiezdne wojny” (1977), we Francji wciąż ścinano ludzi gilotyną. Ostatni raz niespełna cztery miesiące po premierze „Nowej nadziei”.

35. W 1990 roku wyświetlono pierwszy odcinek serialu „Bajer z Bel-Air”. Odtwarzający główną rolę Will Smith jest już starszy niż James Avery, grający wujka Phila, gdy serial debiutował na antenie.

36. W niemal dwugodzinnym „Milczeniu owiec” Anthony’ego Hopkinsa widzimy na ekranie tylko przez szesnaście minut. Na Oscara to jednak wystarczyło.

37. Tylko w Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja. W innych krajach święto to jest porozrzucane po kalendarzu i jedynie w Szwecji, Francji i kilku dawnych francuskich koloniach może przypadać w tym samym dniu (obchodzone jest w ostatnią niedzielę maja).

38. Tegoroczny Dzień Matki będzie pierwszym dniem, w którym będzie można powiedzieć: „Od zdobycia przez piłkarską reprezentację Polski trzeciego miejsca na MŚ w 1974 roku do premiery „Króla Lwa” minęło mniej czasu niż od tejże premiery do dziś”.

39. Oprócz „Króla Lwa”, w 1994 roku do kina weszły też takie filmy jak: „Skazani na Shawshank”, „Pulp Fiction”, „Forrest Gump”, „Leon zawodowiec”, „Głupi i głupszy”, „Urodzeni mordercy”, „Wywiad z wampirem”, „Speed – niebezpieczna prędkość”, „Maska”, „Prawdziwe kłamstwa”, „Flintstonowie”, „Cztery wesela i pogrzeb”, „Naga broń 33 1/3”. To jedynie te najbardziej popularne.

40. Serial „Cudowne lata” emitowany był po raz pierwszy w latach 1988-1993, a jego akcja rozgrywała się między 1968 a 1973 rokiem. Gdyby dziś nakręcić podobny, obejmowałby lata 1994-1999.

41. Od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (1981) do premiery „Titanica” (1997) minęło mniej czasu niż od premiery „Titanica” do dziś.

42. Serial „Dom” kręcono w latach 1980-2000, a obejmował on okres 1945-1980, a więc 35 lat. Zatem w przyszłym roku można by zacząć prace nad kolejnymi odcinkami, których akcja obejmowałaby okres identycznej długości. Przy zachowaniu tych samych proporcji, zdjęcia powinny zakończyć się w 2035 roku.

43. W dniu premiery pierwszego odcinka „Drużyny A”, aktorzy odtwarzający główne role mieli łącznie 147 lat i 230 dni. Gdy Dirk Benedict zastąpił Tima Dunigana w roli Templetona Pecka, suma podskoczyła do 158 lat i 47 dni. Gdyby George Peppard nadal żył, to dziś cała czwórka liczyłaby 282 lata i 303 dni.

44. Rolling Stonesi są jedynie o 2 lata i 61 dni młodsi.

45. Mick Jagger jest tylko o 10 dni młodszy od Tadeusza Sznuka.

46. Przy założeniu, że jeden odcinek liczy 22 minuty, obejrzenie wszystkich odcinków „Mody na sukces” zajęłoby 149402 minuty, czyli 2490 godzin i dwie minuty, czyli 103 dni, 18 godzin i dwie minuty. Oczywiście gdyby robić to bez przerwy. Jeśli jednak ktoś znalazłby pracę polegającą na oglądaniu tego tasiemca, to „pracując” na cały etat, zajęłoby to 311 dni roboczych oraz 2 godziny i dwie minuty nadgodzin. Roboty starczyłoby wówczas na 62 tygodnie i jeden dzień.

47. W ciągu dwóch minut, ludzie robią więcej zdjęć niż przez cały XIX wiek. Szacuje się, że w 2014 roku pstrykniętych zostanie 880 miliardów fotek. Do tej pory ludzkość zrobiła 3,5 biliona zdjęć, z czego 10% powstało w ciągu ostatnich 12 miesięcy

48. Od uchwalenia zarówno amerykańskiej (1787), jak i polskiej (1791) konstytucji do narodzin Misao Okawy (1898), najstarszej obecnie osoby na świecie, minęło mniej czasu niż od jej narodzin do chwili obecnej.

49. Misao Okawa urodziła się 5 marca 1898 roku. W ciągu następnych dziesięciu miesięcy Chiny wydzierżawiły Wielkiej Brytanii Hongkong na 99 lat, Filipiny uzyskały niepodległość, Stany Zjednoczone zajęły Hawaje, Maria Curie-Skłodowska i Piotr Curie odkryli polon i rad, a napój Brad’s Drink zmienił nazwę na Pepsi Cola. W tym samym roku, po wiekowej Japonce, na świat przyszli Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Jan Brzechwa, Henryk Sucharski, Leopold Okulicki i George Gershwin.

50. Młodsi od niej byli również Al Capone, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Humphrey Bogart, Vladimir Nabokov, Duke Ellington, Fred Astaire, Eugeniusz Bodo, Luis Buñuel, Spencer Tracy, Adolf Dymsza, Heinrich Himmler, Hans Frank i Antoine de Saint-Exupéry. Wszystkie te osoby urodziły się jeszcze w dziewiętnastym wieku.

51. W momencie narodzin Okawy, na świecie żył kompletnie inny „zestaw” ludzi niż obecnie.

52. Jeśli masz 45 lub więcej lat, populacja ludzi zwiększyła się za twojego życia dwukrotnie. W 1968 roku ludzi na Ziemi było 3 557 000 000. Obecnie jest ich ponad 7,2 miliona.

53. Nie będziesz w stanie zanucić nawet najprostszej melodii gdy ściśniesz sobie nos.

54. Czy można urodzić się kilkadziesiąt minut po swoim bracie i jednocześnie być od niego starszym? Okazuje się, że tak – dzięki zmianie czasu. 6 listopada 2007 roku o godzinie 1:32 urodził się Peter Cirioli. Jego siostra Allison przyszła na świat 34 minuty później, czyli o… 1:06. Amerykanie wracają do czasu zimowego w pierwszą niedzielę listopada, przestawiając zegarki z godziny drugiej na pierwszą.

55. O ile nie można być „byłym najstarszym człowiekiem na Ziemi”, to „byłych najmłodszych” jest w tej chwili ponad 7 miliardów – przez krótką chwilę po narodzinach tytuł ten dzierży każdy człowiek. Każdy jest chociaż przez chwilę wyjątkowy :).

Na podstawie:
http://www.buzzfeed.com/daves4/77-facts-that-sound-like-huge-lies-but-are-completely-true
http://distractify.com/geek/trivial-facts/12-astonishing-facts-that-will-warp-your-perception-of-timeforever/