Każdego roku internetowy magazyn Edge (nazywający siebie najmądrzejszą stroną świata) zadaje wybitnym jajogłowym jedno pytanie. Są wśród nich między innymi naukowcy, inżynierowie, pisarze i profesorowie akademiccy. Pytaniem na 2013 rok było – „Czym powinniśmy się martwić?”. Pytanie miało na celu określenie nowych, powstających zagrożeń w nauce i kulturze.

Prawda, że niewinne? Dla każdego powodem zmartwienia jest coś innego, jednakże warto się zastanowić nad odpowiedziami najwybitniejszych ludzi na ziemi. Oczywiście każdy z nich wypowiedział się w formie sporego elaboratu, jednakże żebyście nie musieli czytać każdego z osobna, poniżej znajdziecie wersję skrótową. Przed nami 150 zmartwień geniuszy w pigułce. Nie przeraź się, gdy któregoś nie zrozumiesz. Czy przyznasz rację któremuś z nich?

1. Proliferacja chińskiej eugeniki (czyt. narastająca liczba Chińczyków) – Geoffrey Miller, psycholog ewolucyjny.

2. Nagłe wydarzenia, które mają poważnie skutki oraz fakt, że w dalszym ciągu opierają się na modelach, które okazały się fałszywe – Nassem Nicholas Taleb.

3. Prawdopodobieństwo, że nie będziemy w stanie zwalczyć wirusów przez ich ciągłe mutacje – William McEvan, badacz biologii molekularnej.

4. Pseudonauka zyskująca na popularności – Helena Cronin, pisarka, filozofka.

5. Fakt, że przyśpieszający rozwój technologii zaleje nas powodami by się martwić – Dan Sperber, badacz nauk poznawczych i społecznych.

6. Nowe apokaliptyczne wydarzenia. Narastająca ilość mało prawdopodobnych zdarzeń, które mogą prowadzić do całkowitego zniszczenia społeczeństwa ludzkiego – Martin Rees, były prezes Royal Society.

7. Spadek znaczenia nauki w gazetach codziennych – Barbara Strauch, redator działu naukowego New York Times.

8. Wybuchające gwiazdy, ostateczne zapadnięcie Słońca i problemy z ludzkim ID, które uniemożliwiają nam radzenie sobie z nimi – John Tooby, założyciel dziedziny psychologii ewolucyjnej.

9. Fakt, że Internet rujnuje pisanie – David Gelernter, informatyk uniwersytetu Yale.

10. Inteligentni ludzie, którzy nie chcą brać się za politykę – Brian Eno, muzyk.

11. To, że będzie kolejna ogromna katastrofa finansowa – Seth Lloyd, profesor inżynierii mechaniki kwantowej na MIT.

12. Wyszukiwarki internetowe będące arbitrami prawdy – W. Daniel Hillis, fizyk.

13. Niedostatek pożądanych partnerów to coś, czym powinniśmy się martwić, ponieważ kryje się za ludzką zdradą i brutalnością – David M. Buss, profesor psychologii na Uniwersytecie Toronto.

14. Obawa, że nasza technologia pomaga zakończyć długie, powojenne porozumienia przeciwko faszyzmowi – David Bodanis, pisarz i futurysta.

15. Że będziemy podtrzymywać tabu na złe słowa – Benhamin Bergen, profesor nadzwyczajny nauk poznawczych, University Campus Suffolk.

16. Dane ograniczające prawa obywatelskie – David Rowan, redaktor Wired UK.

17. Technologie wyczerpujące naszą cierpliwość i zmieniające nasze postrzeganie czasu – Nicholas G. Carr, pisarz.

18. Bomba niedoludnienia – Kevin Kelly, redaktor Wired.

19. Zakończenie finansowania dużych projektów, które potem nie będą powstawać – Lisa Randall, fizyk z Harvardu.

20. Obawa, że nasza technologia zwiększa moc rozwiązywania problemów, a  zmniejsza się nasza zdolność rozróżniania pomiędzy ważnym, banalnym, a nawet nieistniejącym problemem – Evgeny Morozov, redaktor.

21. Nic szczególnego. Jazda motocyklem bez kasku. – J. Craig Venter, badacz genomu.

22. Katharsis to transcendentalna radość, która… możesz powtórzyć pytanie? – Andrian Kreye, redaktor.

23. „Przestałem zadawać pytania. Ledwo unoszę się na tsunami akceptacji czegokolwiek, czym życie rzuca we mnie…  i zdumiewam się głupio.” (pełna odpowiedź) – Terry Gilliam.

24. Powinniśmy się niepokoić nową erą Antropocenu (epoka geologiczna zdominowana działalnością człowieka). Nie tylko jako zjawiskiem geologicznym, ale również jako ramą kulturową – Jennifer Jacquet, asystent profesora badań nad środowiskiem, Uniwersytet Nowego Yorku.

25. Kulturowa zagłada oraz fakt, że prace tajemniczego pisarza z Karaibów nie uzyskują wystarczająco uwagi – Hans Ulrich Obrist, kustosz Serpentine Gallery.

26. Niebezpieczeństwo przypadkowego wychwalania łuków jarzmowych. Brak wolnej woli – Robert Sopolsky, neurolog.

27. Możliwość, że przestaniemy umierać – Kate Jeffery, profesor neurologii behawioralnej.

28. Prawdopodobieństwo istnienia nieskończonej liczby wrzechświatów, podczas gdy my możemy badać tylko ten jeden, w którym żyjemy – Lawrence M. Krauss, fizyk i kosmolog.

29. Wzrost antyintelektualizmu i koniec postępu. Mamy teraz, po raz pierwszy, jedną globalną cywilizację. Jeżeli ona upadnie, upadniemy wszyscy  – Tim O’Reilly, dyrektor generalny i założyciel O’Reilly Media.

30. Powinniśmy się martwić o kilka „nowoczesnych” państw, które w praktyce są kształtowane przez przestępstwa i w których ustawy i prawa są ogłaszane przez przestępców oraz, co gorsza, usankcjonowanych poprzez formalną i „legalną” demokrację – Eduardo Salcedo-Albaran, kolumbijski filozof.

31. Nie powinniśmy się tyle martwić o to, że tak wiele z naszej nauki oraz technologii wciąż korzysta z pięciu głównych modeli prawdopodobieństwa – nawet jeżeli jest więcej modeli prawdopodobieństwa niż liczb rzeczywistych – Bart Kosko, informatolog.

32. Możliwość, że jesteśmy rzadkim, przelotnym pyłkiem świadomości pośród bezdusznej kosmicznej pustyni i jedynymi świadkami, którzy mają możliwość zaobserwowania jej cudowności. Istnieje również możliwość, że żyjemy we wszechświatowym morzu świadomości, otoczeni zachwytem i walką otwartą na nasz autorytet. Martwić nas powinno jedno i drugie, jako że jesteśmy zmysłowymi istotami – Timmo Hannay, wydawca.

33. Mężczyźni – Helen Fisher, antropolog biologiczny.

34. Social media-fikacja w pisaniu naukowym – Michael I. Norton, profesor Harvard Business School.

35. Absolutna arogancja ludzkości – Jessica L. Tracy, profesor psychologii.

36. Możliwość, że technologia zagrozi demokracji – Haim Harrari, fizyk.

37. Nie martw się, nie będzie żadnej osobliwości – Bruce Sterling, autor science-fiction.

38. Zapewniona wzajemna destrukcja – Vernor Vinge, matematyk, informatyk, pisarz.

39. Dywersja wysiłku intelektualnego z innowacji do eksploatacji, rozpraszanie nieustannymi wojnami, rosnący fundamentalizm – Frank Wilczek, fizyk z MIT.

40. Potrzebujemy instytucji i norm kulturalnych, które sprawią, że będziemy lepsi niż jesteśmy. Wydaje mi się, że obecnie największym wyzwaniem dla nas jest ich utworzenie – Sam Harris, neurolog.

41. Obawiam się, że tak naprawdę nie rozumiemy zjawisk kwantowych – Lee Smolin, fizyk.

42. Fakt, że Amerykanie homogenizują i eksportują na cały świat ich wizję normalnego umysłu – P. Murali Doraiswamy, profesor psychiatrii.

43. Przyszłość publikacji naukowych – Marco Iacoboni, neurolog.

44. To, że nowa cyfrowa sfera publiczna nie jest wcale taka publiczna – Andrew Lih, profesor dziennikarstwa.

45. Wciąż postuluję, że powinniśmy się martwić nie jednym wybranym problemem, ale wszystkimi możliwymi problemami – Richard Foreman, dramaturg i reżyser.

46. Stres – Arianna Huffington, pisarka.

47. Powinniśmy się martwić tym, że nauka jeszcze nie zbliżyła nas do zrozumienia raka – Xeni Jardin, blogger, magazyn Boing Boing.

48. To, że dosłownie stracimy kontakt ze światem fizycznym – Christine Finn, archeolog.

49. Wszyscy powinniśmy się martwić o ogromną psychologiczną przepaść oddzielającą ludzkość od natury – Scott Sampson, paleontolog.

50. Fakt, że stajemy się zbyt podłączeni – Gino Segre, profesor fizyki i astronomii.

Pozostałe odpowiedzi w kolejnych dwóch częściach!

źródło: vice.com, edge.org