Niektóre brzmią jak majaczenie pijanego starca, inne jak krzyk wybudzonego ze snu lunatyka. Ale to właśnie te zmartwienia chodzą po głowach największych geniuszy tego świata, podczas gdy ty dłubiesz w nosie i myślisz, że nikt nie widzi.

Niemniej, w każdym znajdziemy ziarno racji. Dla przypomnienia dodam, że internetowy magazyn Edge zadał grupie najwybitniejszych umysłów z różnych dziedzin jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie – „Czym powinniśmy się martwić?”. Przed nami ostatnie pięćdziesiąt odpowiedzi, zapraszamy również do części randki torun mezczyznii drugiej.

101. „Martwi mnie to jacy będą zawodnicy w naukowej grze, oraz to, kto zostanie pominięty” – Stephon H. Alexander, fizyk.

102. „Fakt, że tak wiele osób decyduje się żyć w sposób ograniczający wspólnotę wiary do małego zestawu osób i definiowania pozostałych jako zagrożenie dla ich sposobu życia i wartości. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ ta współczesna forma plemienia, oraz ideologie ją popierające, umożliwia im zaprzeczenie złożonych i bardziej zazębiających się wzajemnych współzależności – lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Pozwala im to również uchylić się od własnej roli w tworzeniu długoterminowych zagrożeń dla dobrego samopoczucia własnego oraz innych osób.” – Margaret Levi, politolog.

103, 104. Że nie będziemy w stanie stworzyć warunków ułatwiających skuteczne synergie – Stephen M. Kosslyn, Robin S. Rosenberg, psycholodzy, fani synergii.

105. Nie martwię się o sztuczne superinteligencje rządzące światem – Andy Clark, filozof i kognitywistyk.

106. Przyszłość ludzkości gdy roboty przejmą wszystkie nasze prace – David Dalrymple, badacz MIT.

107. Że obcy są zagrożeniem dla ludzkiej cywilizacji – Seth Shostak, astronom z SETI.

108. Rola mikroorganizmów w nowotworach złośliwych, która jest ignorowana przez dotychczasowe strategie sekwencjonowania stosowane w środowisku medycznym – Azra Raza, lekarz.

109. Że społeczne i moralne intuicje ludzkie będą tłumić procesy technologiczne – David Pizarro, psycholog.

110. „Iluzja wiedzy i zrozumienia, która może wynikać z posiadania szybkich i łatwo dostępnych informacji” – Tania Lombrozo, asystent profesora psychologii.

111. Koniec szczepienia ubogich – Adam Alter, psycholog.

112. Eksplodująca ilość nielegalnych narkotyków – Thomas Metzinger, filozof.

113. Zabobonność – Matt Ridley, pisarz naukowy.

114. To, że zapatrzone w historię instytucje będą przeszkadzać w postępie technologicznym – Paul Kedrosky, redaktor.

115. „Za jedno lub dwa pokolenia dzieci wyrosną na osoby dorosłe, które nie będą w stanie rozróżnić rzeczywistości od wyobraźni” – Mihaly Csikszentmihalyi, psycholog.

116. Że za dużo się martwimy – Virginia Heffernan, korespondent Yahoo News.

117. „Powinniśmy się martwić o to, w jaki sposób odnajdziemy mądrość, która pozwoli nam nawigować rozwojem skoro zaczynamy już polepszać nasze zdolności w tanim drukowaniu ludzkiej tkanki, hodowaniu sztucznych mózgów, budowaniu robotów, które zajmą się naszymi rodzicami i pozwalaniu Internetowi wyedukować nasze dzieci” – Luca De Biase, dziennikarz.

118. Że genomika może nas zawieść w przypadku zaburzeń psychicznych. – Terrence J. Sejnowski, neurolog.

119. „Naprawdę nie pozwala mi zasnąć w nocy to, że mamy do czynienia z kryzysem u najgłębszych podstaw fizyki. Jedyne wyjście wydaje się obejmować gruntowną rewizję podstawowych zasad fizyki” – Steve Giddings , fizyk teoretyczny.

120. „Najbardziej niepokojącym aspektem naszego społeczeństwa jest niski poziom podejrzliwości, który mamy wobec zachowania normalnych ludzi” – Karl Sabbagh , pisarz, producent telewizyjny.

121. „Wielu ludzi obawia się, że nie ma wystarczająco dużo demokracji na świecie. Ja obawiam się, że możemy nigdy nie wyjść poza demokrację” – Dylan Evans, szef firmy Projection Point.

122. Nie wzrost populacji, ale wzrost dobrobytu – perspektywa całego świata zużywającego zasoby tak jak Amerykanie i ludzie Zachodu – Laurence C. Smith, profesor geografii.

123. Że zaczniemy traktować technologię jak magię – Neil Gershenfeld, fizyk z MIT.

124. Wzrost niestabilności genomu – Eric J. Topol, lekarz i profesor genomiki.

125. To, że władze i firmy będą wkrótce mogły czytać w umysłach ludzi – Stanislas Dehaene, neurolog.

126. Że zatrzyma się wzrost gospodaczy – Satyajit Das, ekspert finansowy.

127. „Obawiam się, że wyobraźnia jest przewartościowana i sądzę, że niesie to za sobą ryzyko” – Carlo Rovelli, fizyk teoretyczny.

128. Że za bardzo się martwimy – James J. O’Donnell, filolog.

129. Że za bardzo się martwimy – Robert Provine, neurolog.

130. To, że w najbliższych dziesięcioleciach nie będziemy mieć wystarczająco dużo robotów by wykonać wszystkie wymagane prace – Rodney A. Brooks, konstruktor robotów.

131. Że nie mamy planu B, gdy Internet prędzej czy później padnie – George Dyson, historyk nauki.

132. Osobliwość. Jesteśmy w ciekawy sposób zadowoleni z życia, gdy wiemy, że się przekształca. Powinniśmy się martwić tym, że się nie martwimy – Max Tegmark, fizyk z MIT.

133. „Wiemy co wiemy i wiemy czego nie wiemy, ale najbardziej powinniśmy się obawiać o to, co nie wiemy, że nie wiemy” – Gary Marcus, kognitywistyk.

134. Że mózg nie jest w stanie pojąć naszych najpoważniejszych problemów – Daniel Goleman, psycholog.

135. „Powinniśmy się martwić tym, że naukowcy porzucili poszukiwania do rozstrzygania prawdy i fałszu oraz tego, które wartości prowadzą do rozkwitu człowieka, akurat gdy narzędzia badawcze do tego zostają przeniesione do sieci” – Michael Shermer, magazyn Skeptic.

136. Utrata naszej zbiorowej świadomości i zdolności poznania – Douglass Rushkoff, analityk mediów.

137. Zanik bohaterstwa nauki – Roger Highfield, dziennikarz naukowy.

138. To, że nie jesteśmy w stanie zidentyfikować czym jest „dobre życie” – David Christian, historyk.

139. Tatuaże na Facebooku i nie tylko – Juan Enriquez, naukowiec.

140. Zawładnięcie przez rządowe regulacje – to jak lis przyglądający się kurnikowi w branżach takich jak wydobycie ropy i węgla – Charles Seife, profesor dziennikarstwa.

141. „Ryzykowna niezdolność społeczeństwa do rozumowania w kategoriach niepewności” – Aubrey De Grey, gerontolog.

142. Że zbyt szybko zdobywamy wiedzę – Nicholas Humphrey, profesor w London School of Economics.

143. „Czarny scenariusz” dla fizyki fundamentalnej – Peter Woit, fizyk matematyczny.

144. Homogenizacja ludzkiego doświadczenia – Scott Atran, antropolog.

145. To, że nie będziemy w stanie zrozumieć wszystkiego – Clifford Pickover, pisarz.

146. Że za bardzo się martwimy i niebezpiecznie obchodzimy się z naszymi obawami – Mary Catherine Bateson, profesor.

147. Możliwość wybuchu dużej wojny z powodu zmian klimatu, niedoboru zasobów, dronów lub innych nieprzewidzianych rzeczy – Steven Pinker, psycholog.

148. Głupota – Roger Schank, psycholog.

149. Przestałem zamartwiać się problemem wolnej woli, ponieważ nigdy nie zostanie on rozstrzygnięty – Howard Gardner, profesor.

150. Że nauka jest niebezpiecznie blisko stania się wrogiem ludzkości – Colin Tudge, biolog, redaktor New Scientist.

151. Że nie będziemy w stanie żyć bez Internetu – Daniel C. Dennet, filozof.

A jakie są wasze obawy? My się obawiamy, że nie będzie żadnych komentarzy.

źródło: vice.com, edge.org