Ponoć to Japończycy są najinteligentniejszym narodem na świecie. Jednakże w Kraju Kwitnącej Wiśni nikt nie słyszał o Dodzie, która oprócz bogatego zasobu stanika i wulgaryzmów, może również pochwalić się rzekomym ilorazem inteligencji 156 punktów oraz zaświadczeniem z Mensy.
Ale na całe szczęście są jeszcze osoby, które potrafią skorzystać ze swoich pokładów geniuszu z godnością i zaangażowaniem w rozwój naukowy świata. Dlatego tez Doroty Rabczewskiej w drugiej części tego zestawienia nie będzie…
Andrew Wiles (60 lat) IQ 170
Angielski matematyk, który otrzymał tytuł rycerski od królowej, dzięki czemu przed jego imieniem powinien być pisany przedrostek „Sir”. Tak, wiem – Beckham również posiada taki gadżet, ale Wiles, zamiast wykopywania piłki na orbitę i reklamowania majtek, w 1994 roku rozwiązał najtrudniejszy problem matematyczny na świecie, który gnębił ludzkość od 358 lat. Jego dowód „Wielkiego twierdzenia Fermata” został uznany za jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć XX wieku.
Judit Polgar (36 lat) IQ 170
Węgierska mistrzyni jednego z najbardziej męskich sportów – szachów. Nie uczęszczała do żadnej szkoły, natomiast wraz z siostrami była edukowana przez rodziców. Jej ojciec był zwolennikiem twierdzenia, że każde dziecko jest w stanie osiągnąć nadzwyczajne wyniki, jeżeli będzie szkolone od małego w wąskiej specjalizacji. Dla niej były to szachy. Nauczyła się grać w wieku 5 lat, natomiast pierwsze mistrzostwo zdobyła w wieku 15 lat w 1991 roku, stając się najmłodszym ówczesnym arcymistrzem szachowym na świecie.
Christopher Hirata (31 lat) IQ 225
W wieku trzynastu lat zdobył złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie z fizyki, stając się tym samym najmłodszym Amerykaninem, który tego dokonał. W wieku 14 lat rozpoczął studia na jednej z najlepszych prywatnych uczelni w USA – California Institute of Technology, a następnie zgarnął doktorat z fizyki w wieku 22 lat w Princeton. Mając 16 lat pracował dla NASA, gdzie zajmował się projektami dotyczącymi kolonizacji Marsa.
Terence Tao (37 lat) IQ 230
Nauczył się sam czytać i liczyć dzięki oglądaniu Ulicy Sezamkowej w telewizji. Jego program nauczania musiał być nieco podrasowany by nadążyć za jego geniuszem. Tym sposobem w podstawówce posiadał program matematyki ze szkoły średniej. W domu natomiast samodzielnie ogarniał zagadnienia matematyki z pierwszego roku studiów. Oficjalne studia zaczęły się dla niego w wieku 9 lat na Uniwersytecie Flindersa w Australii. Mając 24 lata został profesorem matematyki na kalifornijskim uniwerku. Jeden z jego młodszych braci jest sawantem z ukończonymi studiami muzycznymi i doktoratem z matematyki, a drugi będąc magistrem fizyki i informatyki pracuje dla Google.
James Woods (66 lat) IQ 180
Amerykański aktor, którego można skojarzyć z filmów takich jak „Nędzne Psy”, „Dawno temu w Ameryce” czy „Sprawa Honoru”. Na koncie ma dodatkowo dwie nominacje do Oskara oraz trzy statuetki Emmy. W teście SAT, badającym wiedzę przyszłych studentów, zdobył maksymalną ilość punktów za część werbalną (800/800), natomiast za część matematyczną 779/800. Będąc jeszcze w liceum uczęszczał na kursy z algebry liniowej na Uniwersytecie Kalifornijskim, a potem zdobył stypendium na Instytucie Technologicznym w Massachusetts. Karierę naukową pokrzyżowało mu aktorstwo, dla którego zdecydował się rzucić wszystko w cholerę i poświęcić się filmom.