W pierwszej części dowiedzieliście się (albo i nie) czegoś o pięciu zarówno zdolnych, jak i ładnych aktorkach, dziś nadszedł więc czas aby dokończyć tę listę, przedstawiając kolejną, niezwykle atrakcyjną piątkę.

Tym razem nie będzie pastwienia się nad paniami spod skalpela, bowiem przy listach dla kolejnych dekad na pewno trafią się niewiasty, które co nieco sobie poprawiły. Wracając jednak do  aktorek sprzed lat, górna połowa tabeli również obfituje w niespodzianki. Naprawdę nikomu nie przeszkadzała Raksa dopiero na siódmym miejscu? Ok, skoro tak mówicie…  Pytanie na rozgrzewkę, nawiązujące do miejsca piątego: Kim jest ta „lalka”? :)

5. Beata Tyszkiewicz

Dobra panowie, wystarczy tego rozgrzewania.  Po Beacie Tyszkiewicz widać co prawda, że czas nie oszczędza nikogo, jednak z całą pewnością nie można odmówić jej elegancji. Bez dwóch zdań jest najbardziej znaną aktorką na tej liście, a do tego wciąż pojawia się na ekranie, zarówno tym kinowym, jak i telewizyjnym. Debiutowała 56 lat temu rolą Klary w adaptacji „Zemsty”. Zakochanego w niej Papkina grał Tadeusz Kondrat, ojciec Marka.

 

4. Joanna Jędryka

Cóż, Franek Dolas miał jak widać szczęście nie tylko do wpadania się w tarapaty ale również do napotykania na swej drodze uroczych kobiet. Joanna Jędryka była już wtedy znaną aktorką, z filmografią zawierającą „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz „Stawkę większą niż życie”. Dziś sprawdza się w rolach modelowych kochanych babć (nie tylko w reklamach leków), ale dawniej była z niej naprawdę niezła babka. (Oglądać od 4:06)

 

3. Jolanta Umecka

Spośród pięciu filmów w których wystąpiła, jedynie w trzech grane przez nią postacie miały jakieś imiona. Z kolei tylko jeden z owych filmów zrobił olbrzymią furorę. Podobno jednak Umecka wcale nie ułatwiała pracy na planie „Noża w wodzie”. Jej postać została nawet zdubbingowana przez Annę Ciepielewską, co może świadczyć o wątpliwym talencie aktorskim Umeckiej, której nawet Polański nie wspomina zbyt miło. Z drugiej strony, sam przyznał, że zaangażował ją ze względu na wygląd.

 

2. Kalina Jędrusik

Kobieta-legenda, najbardziej wyzwolona gwiazda PRL-u. Karierę filmową zaczynała u Chmielewskiego, kończyła u Kieślowskiego. Przez całe życie występowała również w teatrze oraz na małym ekranie. Z powodu wyzywających strojów w których występowała, dyrekcja telewizji nakazała jej kiedyś ubrać się przyzwoiciej. Kalina pojawiła się więc przed kamerą w sukience z golfem, jednak gdy po występie odwróciła się, widzowie mogli podziwiać jej plecy, na całej długości. Jędrusik zmarła w 1991 roku wskutek ataku astmy spowodowanego uczuleniem na sierść kota. Mimo że wiedziała o swojej chorobie, nie chciała oddać sierściuchów, którymi opiekowała się w ostatnich latach życia.

 

1. Ewa Krzyżewska

Ewa Krzyżewska jeszcze w trakcie trwania studiów, pracując na planie filmu „Kalosze szczęścia” została dostrzeżona przez Janusza Morgensterna – asystenta Andrzeja Wajdy – i zaangażowana do roli w filmie „Popiół i diament”. Zagrała również w „Faraonie” (klamra z miejscem 10. zupełnie niezamierzona) oraz współpracowała z innymi słynnymi postaciami polskiej kinematografii. Nie była jednak typową gwiazdą, unikała rozgłosu, a karierę filmową w 1973 roku zakończyła podobno dla swojego męża. Krzyżewska bardzo chroniła swoją prywatność. Okazała się być w tym bardzo skuteczna, bowiem wiadomość o wypadku samochodowym w którym zginęła wraz z mężem, pojawiła się w mediach dopiero po dwóch tygodniach.