Każdy dzisiaj chciałby mieć własną firmę. Z fajnym logo i fajną nazwą. Ale w większości przypadków nazwa działalności to po prostu imię i nazwisko właściciela, a logo stanowi pieczątka firmy. Dlaczego by nie zacząć kreatywniej?

Lecimy (tutaj) dalej. W poprzedniej odsłonie poznaliśmy genezę nazwy takich firm jak Google, Facebook czy Microsoft. Tym razem będzie nieco mniej gigantów, ale nazwy tych mniejszych mają więcej ciekawych znaczeń.

ASUS

Zaczniemy od czegoś prostego. ASUS (koniecznie wielkimi literami) to tak naprawdę ASUSTeK Computer – firma założona w 1989 roku przez czterech byłych pracowników Acera. Nazwę zaczerpnęli od greckiego skrzydlatego konia, Pegaza (ang. Pegasus). Sama firma wyjaśnia, że nazwa uosabia siłę, czystość i śmiałość ducha tej istoty oraz wznosi się na nowe wyżyny wraz z każdym nowym wytworzonym produktem.

Trzeba przyznać, że specjaliści od marketingu ASUSa również wiedzą jak być pompatycznym jak Pegaz.

Lenovo

W 1984 roku podczas posiedzenia mającego na celu wymyślenie nazwy, założyciele doszli do wspólnego wniosku, że firma powinna się nazywać: „Chinese Academy of Sciences Computer Technology Research Institute New Technology Development Company”. Właśnie tak. Ale skoro nawet skrót od pierwszych liter brzmi pokracznie, to ostatecznie ustalono, że zwać się bardziej rock’n’rollowo – Legend. Tak też nazywano firmę przez prawie dwie dekady, do 2003 roku, kiedy to wydzielono linię komputerów w odrębny podmiot o nazwie Lenovo. Słowo to jest połączeniem łacińskiego określenia „nowego”, czyli Le Novo.

Hulu

Ot, taki internetowy serwis dla Amerykanów oferujący legalnie programy i filmy w zamian za dolary. Oczywiście w Polsce jest niedostępny, dlatego też nawet nie posiada własnego wpisu na Wikipedii. W języku mandaryńskim słowo hulu posiada podwójne znaczenie i oba przypadły do gustu byłemu prezesowi firmy, Jasonowi Kilarowi. Pierwsze znaczenie jest wyjęte ze starożytnego chińskiego przysłowia, w którym hulu to pojemnik na cenne rzeczy, co dosłownie tłumaczy się jako… dynia. Roślina ta może być wysuszona, wydrążona i połączona z inną by stworzyć pojemnik. Tak, chiński to bardzo dziwny i symboliczny język.

Drugim znaczeniem jest po prostu „interaktywne nagranie”. Obie definicje były bardzo istotne dla misji, jaką stworzyła firma, dlatego też zdecydowano się właśnie na taką nazwę.

Skype

Kolejna firma, która początkowo chciała się mianować inaczej, ale upragniona nazwa nie była już dostępna. Skype jest banalną kombinacją słów sky oraz peer-to-peer. By brzmiała rozsądniej, twórcy w 2003 roku chcieli użyć nazwy Skyper.

Twitter

Dinozaury pamiętają jak serwis do wysyłania w eter krótkich wiadomości nazywał się twttr. Inspiracją był oczywiście Flickr, serwis do udostępniania zdjęć. Ale dlaczego twttr? Podczas burzy mózgów przyszłych milionerów wymyślono nazwę „twitch” (ang. skurcz, drgawka), ponieważ tak zachowuje się telefon, gdy dzwoni. Ostatecznie strona nie została okraszona taką nazwą, ponieważ nie przywoływała odpowiednich skojarzeń. Skończyło się na wertowaniu słownika w poszukiwaniu powiązanych słów, aż w końcu pojawiło się słowo „twitter”. Definicją słowa była „krótka seria nieistotnych informacji” oraz „ćwierkanie ptaków”. Oba znaczenia pasowały jak ulał.

Oczywiście nazwa Twitch przyjęła się znacznie później, w innym projekcie innych młodych, pomysłowych ludzi, którzy stali się milionerami. Ale to nie czas na tę historię, którą gracze i tak dobrze znają.

Yahoo!

Założona w 1994 roku strona internetowa „Jerry and David’s Guide to the World Wide Web” w styczniu 1995 roku została przemianowana na Yahoo przez twórców – Jerry’ego Yanga i Davida Filo. Stało się tak, ponieważ domena została wykupiona, a firma przejęta. Pomimo swojego pejoratywnego znaczenia oznaczającego niegrzeczną, głośną i agresywną osobę, Yahoo! jest akronimem od „Yet Another Hierarchical Officious Oracle”.

Twórcom podobało się również i to dosłowne znaczenie, za czym przemawia dawna kategoria „Yahooligans!”, będąca przewodnikiem internetowym dla dzieci, gdy strona jeszcze raczkowała.

SEGA

Przyznajmy szczerze – dziś po firmie pozostał cień dawnego giganta i pomimo że nadal istnieje, wiele osób kojarzy markę wyłącznie z nostalgią. SEGA znana jest jako japoński producent sprzętu i gier, ale jego korzenie rozpoczynają się na Hawajach w 1940 roku, gdy powstał Service Games. W 1951 roku firma przeniosła się do Tokio by produkować szafy grające i automaty do gier. Po fuzji z rywalem Rosen Enterprises, w 1965 roku powstała firma znana jako SEGA Enterprises. W 1986 roku firma przerzuciła się na Amerykański rynek i tam powstał odłam spółki Sega of America, Inc., zajmujący się adaptacją produktów dla grubego amerykańskiego odbiorcy.

źródło: thenextweb.com