Wymyślenie nazwy dla firmy jest często najtrudniejszym etapem zakładania działalności. Nazwa musi być chwytliwa, mieć symboliczne logo, nie kojarzyć się negatywnie i zdradzać sobą charakter wykonywanych przedmiotów lub usług. Zła nazwa może mieć gorszy wpływ niż papierkowa robota czy wredni urzędnicy podrzucający kłody pod nogi.

Czy założyciele naszej-klasy wiedzieli, że kiedyś przemianują się na najzwyklejszy portal społecznościowy, niezwiązany ze szkołą? Czy CEO firmy Osram spodziewał się, że kiedyś jego produkty trafią do Polski? Pewnie nie. Kiedyś takiego problemu nie było. Wystarczyło nazwisko i kilkadziesiąt czarnu… rąk do pracy. Dzięki temu mamy firmy takie jak Ford, Armani czy Bayer. Poniżej zdradzamy jak powstały nazwy gigantów z branży elektronicznej.

Samsung

Być może obcokrajowcom nazwa z niczym się nie kojarzy, ale dla Koreańczyków Samsung to nic innego jak „trzy gwiazdy” i miały to reprezentować wartości wynikające z bycia dużym, licznym i potężnym, analogicznie do prawdziwych gwiazd na niebie.

Z początku Samsung produkował pod swoim szyldem suszone ryby, warzywa, kluski i owoce, chociaż jak dobrze wiemy interes ostatecznie przeskoczył na wiele gałęzi gospodarki. Dla nas marka znana jest najbardziej z produkcji elektroniki, ale na przestrzeni lat Samsung dosięgnął między innymi przemysłu lotniczego, branży finansowej i ubezpieczeniowej.

Od początku powstania firmy w 1938 roku, każde logo Samsunga zawierało w sobie trzy gwiazdy, jednakże najnowszy projekt, powstały w 1993 roku i znany obecnie wszystkim, został ich pozbawiony.

Nokia

Wbrew pozorom, Nokia swoje pierwsze kroki stawiała w branży, która nie miała nic wspólnego z elektroniką. W 1865 roku firma otworzyła swój pierwszy zakład przetwórstwa drewna przy kanale rzecznym Tammerkoski w Finlandii. Trzy lata później powstał kolejny zakład – niedaleko miasteczka Nokia, nad brzegiem rzeki Nokianvirta.

Jako że czasy były nieco inne, nikt nie głowił się wtedy nad chwytliwą nazwą i brandingiem. Inspiracją dla przyszłego producenta telefonów komórkowych była niewielka miejscowość. W 1967 roku przyjęto formalną nazwę Nokia Corporation, na którą składały się działalności w przemyśle gumowym, kablowym, leśniczym, elektronicznym i energetycznym. Niedawno Nokia została opchnięta Microsoftowi, który najprawdopodobniej długo nie będzie trzymał się tej nazwy i przemianuje wszystkie telefony na swoją korporację.

Apple

Steve Jobs w jednym z bardzo starych wywiadów wyjaśnił, że na samym początku działalności firma musiała do celów urzędowych złożyć oświadczenie z wymyśloną nazwą firmy. Propozycje były różne, w tym Matrix Electronics, ale ostatecznie została wpisana w formularz nazwa Apple Computer, z zastrzeżeniem, że pozostanie ona nazwą firmy jeżeli nikt nie będzie miał żadnych lepszych propozycji przed upływem terminu zgłoszenia.

Jobs zapytany dlaczego wybór padł na Jabłko, wyjaśnił: „częściowo dlatego, że bardzo lubię jabłka i częściowo dlatego, że Apple wyprzedza Atari w książce telefonicznej, a ja pracowałem dla Atari”. W 2007 roku firma wyrzuciła dodatek „Computer”, zostawiając samo Apple. Jakby nie patrzeć plan Jobsa się udał – firma jest teraz znana na całym świecie, a Atari wyleciało z gry dawno temu. Jako ciekawostkę dodam, ze nazwa Atari pochodzi od japońskiego czasownika oznaczającego „trafić w cel” i została dość trafnie dobrana do firmy produkującej gry.

LG

Firma z początku nazywała się zgoła odmiennie – GoldStar. Powstała w 1958 roku w następstwie Wojny Koreańskiej i miała za zadanie budowę urządzeń elektronicznych. Siostrzaną firmą GoldStara była Lak-Hui, której nazwę wbrew pozorom wymawiało się jak angielskie „Lucky”. Tym sposobem postał Lucky GoldStar, którego nazwa została ostatecznie skrócona do LG. W następstwie powstał również slogan „Life’s Good”, rzekomo rozwijający skrót. W 1995 roku firma GoldStar oficjalnie przyjęła markę LG wraz z logo. Obecnie stanowisko firmy jest takie, że nazywają się po prostu LG, bez rozwinięcia do Life’s Good ani Lucky Goldstar.

HTC

Większość ludzi uważa, że pod tym skrótem kryje się High-Tech Computer. Poniekąd jest to prawda, ale za pochodzeniem nazwy HTC kryje się nieco inna historia. Firma została założona w 1997 roku przez H. T. Cho oraz Cher Wang i oboje zdecydowali, że na nazwę działalności złożą się ich inicjały.

Jako że teoretycznie HTC mogło zostać nazwane tylko po H. T. Cho dając taki sam rezultat, sam szef odwołuje się do pani Wang jako „C w HTC”.

Spotify

Serwis muzyczny powstały w Szwecji, ale samo słowo Spotify w ich języku nie oznacza zupełnie nic. Założyciele firmy Daniel Ek i Martin Lorentzon siedzieli i główkowali nad nazwą, gdy jedna z sugestii została źle usłyszana właśnie jako „Spotify”. Google nie dawało żadnych rezultatów wyszukiwania, domeny były dostępne, toteż twórcy nie potrzebowali już niczego więcej.

Gdy firma się rozrosła i zyskała na popularności, trzeba było się postarać o lepszą historię. Daniel Ek stwierdził, że nieco wstydzili się przyznać jak powstała nazwa, dlatego wspólnie uzgodniono, iż Spotify wynika ze słów „spot” (miejsce, punkt) oraz „identify” (identyfikować, utożsamiać).

Sony

Może to wydawać się dziwne, ale nazwa Sony to mieszanka łaciny i angielskiego slangu. Łacińskie „sonus” oznaczające dźwięk zostało połączone z angielskim „sonny”, czyli określeniem młodego człowieka, którego starsi ludzie lubią nazywać „synkiem”.

Jednakże nie była to oryginalna nazwa firmy. Swoje pierwsze kroki Sony stawiało w 1946 roku jako Tokyo Tsushin Kogyo K.K (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation) lub po prostu Totsuko. Pierwotnym zadaniem działalności było prowadzenie badań. Rok później ukazał się pierwszy produkt – „power megaphone”, a w 1950 roku firma wydała swój pierwszy magnetofon, znany jako „Type G”.

Na zmianę nazwy przyszła pora w latach pięćdziesiątych, kiedy to firma chciała swoje ambicje pokazać całemu świat, a znak towarowy TTK należał do kogoś innego. Połączenie dwóch słów spowodowało, że markę znamy właśnie pod tą nazwą. Podczas gdy decyzja o użyciu logo Sony padła w 1955 roku, dopiero trzy lata później oficjalnie powstało Sony Corporation.

źródło: thenextweb.com