Ciężkie muzyczne brzmienia jednym wypalają mózg i wywołują krwawienie z uszu, natomiast drugim łechcą zmysły i relaksują. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy to z pewnością spodobają ci się znane przeboje zagrane przez metalowe i rockowe zespoły. Aby nie było hejtowania co jest rockiem, a co metalem, umieściłem i zamieszałem oba gatunki w jednym rankingu.

Spora część grup muzycznych, których twórczość przypomina upadek ze schodów wraz z garnkami i talerzami, lubi umieszczać na swoich albumach stare utwory we własnej aranżacji, a ich pierwowzory niegdyś podbijały listy popowych przebojów. Oczywiście nie wystarczy wywrzeszczenie znanego tekstu w akompaniamencie losowego naparzania w perkusję. Trzeba nowej aranżacji dać duszę, a o duszach przecież wiedzą najwięcej właśnie ci wysłannicy szatana. Dobra, pominę jednak rzyganie do mikrofonu, by było to znośne dla waszych uszu. Przed nami pierwsze pięć najlepszych metalowych i rockowych wersji znanych piosenek.

 

Raunchy – Somebody’s Watching Me (Rockwell cover)

Członkowie duńskiego zespołu Raunchy wyglądają jak grupka studenciaków, którzy postanowili pobawić się w muzykę. I zajebiście im to wyszło. Utwór „Somebody’s Watching Me” pojawia się na ich czwartej (i chyba najlepszej) płycie „Wasteland Discotheque” wydanej w 2008 roku. Oryginał to znany niemal wszystkim przebój debiutującego w 1983 roku Rockwella, w którym zaśpiewali jego dwaj kumple z dzieciństwa – Jermaine Jackson oraz sam Michael Jackson, którego można usłyszeć w refrenie. Popularność Rockwella skończyła się jednak na tym utworze. Metalowa wersja trzyma klimat oryginalnego wykonania, dodając tym samym mały pazur, który świetnie oddaje klimat zespołu.

 

Fear Factory – Cars (Gary Numan cover)

Król syntezatorów z lat osiemdziesiątych, Gary Numan, użyczył swojego głosu dla drugiej zwrotki tej przeróbki własnego kawałka. Sam utwór jest bardzo podobny do oryginału i mało w nim metalowości, jednakże okazał się na tyle popularny, że teledysk z tą wersją leciał na wielu muzycznych stacjach, także w Polsce. Jeżeli Fear Factory miałby nagrać ten utwór w swoim stylu, oznaczałoby to znacznie większą szybkość naparzania w instrumenty, ale na szczęście chłopaki wczuli się w klimat dawnych lat i nawet teledysk został wykonany starym stylu. Niemniej, wielu fanów nienawidzi ich za ten utwór.

 

Alien Ant Farm – Smooth Criminal (Michael Jackson cover)

Michael Jackson z pewnością nie obraził się, jeżeli usłyszał tę przeróbkę swojego świetnego kawałka. Zespół dzięki temu wykonaniu z 2001 roku odniósł spory sukces, a cała płyta „ANThology” pokryła się platyną, będąc jedną z najlepiej się sprzedających w tym pamiętnym dla Amerykanów roku. Później jednak nie było już tak kolorowo i za sprawą wypadku samochodowego oraz problemów z wytwórniami, można uznać, że Alien Ant Farm przestało istnieć (mimo braku oficjalnego potwierdzenia). Na całe szczęście ich „Smooth Criminal” do dziś można usłyszeć w radiu.

 

Marilyn Manson – Tainted Love (Gloria Jones cover)

Cover na tyle popularny, że obecnie przebił popularnością pierwotną wersję Glorii Jones z 1964 roku oraz późniejszy cover Soft Cell z 1981 roku, który jest często traktowany jako oryginał. Sama piosenka miała łącznie kilkanaście przeróbek, ale największe spustoszenie w młodych głowach osiągnął skandalista i gangsta wśród metali Marilyn Manson, na którego widok wiele babć dostawało zawału serca, a ich pieski podkulały ogony piszcząc z przerażenia. „Tainted Love” w jego wykonaniu idealnie oddaje charakter jego twórczości, której nie da się pomylić z żadną inną grupą muzyczną.

 

Disturbed – Land of Confusion (Genesis cover)

Oryginał w wykonaniu Genesis wymiatał na listach przebojów w 1987 roku i jest jednym z najpopularniejszych utworów tej brytyjskiej brygady. Jednakże cover Disturbed jest czymś znacznie, znacznie lepszym. Jest to głównie zasługa idealnej aranżacji oraz charakterystycznego elektryzującego głosu Davida Draimana, który potrafi świetnie śpiewać, w przeciwieństwie do wielu innych rockowych i metalowych wokalistów. Dziś wersję Disturbed można usłyszeć znacznie częściej od oryginału w wielu stacjach radiowych. Szkoda tylko, że pod koniec 2011 roku zespół zawiesił swoją działalność.