Dziś o godzinie 14:30 ogłoszone zostały nominacje do najbardziej pożądanych nagród filmowych. Wśród nominowanych w 24 kategoriach znalazł się nasz reprezentant Janusz Kamiński. Akademia doceniła operatora za jego pracę przy filmie „Lincoln”.  

Krótką ceremonię poprowadzili człowiek miliona głosów, scenarzysta i reżyser („Family Guy”, „American Dad”, „Ted”) oraz okazyjnie aktor – Seth MacFarlane wraz z Emmą Stone, aktorką znaną z filmów takich jak „Supersamiec”, „Służące” czy „Niesamowity Spiderman”. Po raz pierwszy od 41 lat gospodarz gali oscarowej zaprezentował także nominacje, bowiem to właśnie MacFarlane 24 lutego poprowadzi ceremonię w Dolby Theatre. Tak, Dolby – w zeszłym roku firma Kodak ogłosiła bankructwo, a prawa do nazwy teatru zostały zakupione przez Dolby Laboratories. Ciężko będzie niektórym przyzwyczaić się do zmiany po 10 latach. Poniżej pierwsza część listy nominowanych do tegorocznych nagród.

oscar

Najlepszy Film

– „Miłość” – Michael Haneke

– „Operacja Argo” – Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney

– „Bestie z południowych krain” – Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald

– „Django” – Pilar Savone, Stacey Sher, Reginald Hudlin

– „Les Miserables Nędznicy” – Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh, Tim Bevan

– „Życie Pi” – Ang Lee, David Womark, Gil Netter

– „Lincoln” – Steven Spielberg, Kathleen Kennedy

– „Poradnik pozytywnego myślenia” – Bruce Cohen, Jonathan Gordon, Donna Gigliotti

– „Wróg numer jeden” – Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison

clooney

Ostatnie lata to bardzo dobry okres jeśli chodzi o George’a Clooneya. Od 2006 roku nominowany był (wliczając ten rok) osiem razy, w tym czterokrotnie w kategoriach nieaktorskich. Oscara ma jednak tylko jednego za drugoplanową rolę w filmie „Syriana”. Jeśli wygra, będzie cieszył się razem z Benem Affleckiem, dla którego jest to pierwsza nominacja od czasu pamiętnego „Buntownika z wyboru”. Z kolei Kathryn Bigelow nominowana była trzu razy, zaś statuetki zdobyła dwie. Jej najnowszy film „Wróg numer jeden” opowiada o schwytaniu Osamy bin Ladena, więc jeśli dużo w nim patetycznego patriotyzmu (flagi, dzielni amerykańscy chłopcy itp.), to może być jednym z faworytów. Nie brak w nim okrucieństwa, przez co zyskał miano „kontrowersyjnego”. Z pewnością jest to film warty obejrzenia, co też warto zrobić, żeby wyrobić sobie o nim jednoznaczną opinię.

Najlepszy Reżyser

– Michael Haneke za „Miłość”

– Benh Zeitlin za „Bestie z południowych krain”

– Ang Lee za „Życie Pi”

– Steven Spielberg za „Lincoln”

– David O. Russell za „Poradnik pozytywnego myślenia”

Spielberg

Steven Spielberg zgromadził na planie swoich wiernych współpracowników: Joanna Johnston (6 wspólnych filmów), Gary Rydstrom (7), Rick Carter (10), Ron Judkins (14), Janusz Kamiński (15), Kathleen Kennedy (19), Michael Kahn (27), John Williams (31), oraz Tony Kushner (do tej pory tylko „Monachium” ale od razu z nominacją). Wszyscy oni również zostali nominowani w tym roku. Ze Spielbergiem konkurować będzie Ang Lee, który w 2006 roku zdobył statuetkę za „Tajemnicę Brokeback Mountain”. Z kolei 5 lat wcześniej nominowany był za „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”. Niemal każdy film przynosi mu jakieś laury, chociaż ostatni raz gdy nie skończyło się tylko na nominacjach miał miejsce w 2007 roku („Ostrożnie, pożądanie” i Złoty Lew).

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

– Michael Haneke za „Miłość”

– Quentin Tarantino za „Django”

– John Gatins za „Lot”

– Wes Anderson i Roman Coppola za „Moonrise Kingdom”

– Mark Boal za „Wróg numer jeden”

quentin

1995 rok – Oscar, a potem piętnaście lat posuchy. Mowa oczywiście o Quentinie Tarantino, który po dwóch nominacjach sprzed 3 lat za „Bękarty wojny” ponownie ma szansę na nagrodę za scenariusz. Czy ten do „Django” okaże się tak dobry, jak historia opowiedziana w „Pulp Fiction”? Jego rywalem będzie John Gatins, dla którego jest to pierwsza nominacja do jakiejkolwiek nagrody. Ciekawostką jest fakt, że „Lot” jest jego pierwszym filmem który nie został zaklasyfikowany do gatunku „sportowy”. Poprzednim pięciu taka etykietka pewnie nie szkodziła, ale jak widać, warto czasem pokusić się o zmianę. Zupełnie inaczej sprawy mają się z Wesem Adersonem. Ten reżyser, scenarzysta oraz producent ma na koncie nominacje do 15 poważniejszych nagród oraz kilku mniej znaczących. A jego kolega?  Cóż, jest tylko i aż synem Francisa Forda Coppoli.

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

– Chris Terrio za „Operacja Argo”

– Lucy Alibar i Benh Zeitlin za „Bestie z południowych krain”

– David Magee za „Życie Pi”

– Tony Kushner za „Lincoln”

– David O. Russell za „Poradnik pozytywnego myślenia”

lucy

Kim jest Lucy Alibar? Bez bicia przyznam się, że nie mam pojęcia. Filmweb przy jej nazwisku podaje tylko „Bestie z południowych krain”, IMDb dorzuca jeszcze serial dokumentalny o projekcie Sundance Directors Lab związanym z kinem niezależnym i coraz mniej alternatywnym festiwalem Sundance, dzięki któremu na szersze wody wypłynęli tacy twórcy jak bracia Coen, Kevin Smith, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch. Benh Zeitlin z kolei nie jest debiutantem, ale jego dotychczasowy dorobek filmowy zamyka się w… +/- 42 minutach. Do tej pory zajmował się bowiem krótkometrażówkami. Równie mało można powiedzieć o Chrisie Terrio – do tej pory jeden niezależny film „Co jest grane”. Nieco bardziej znany jest David Magee. Osiem lat temu nominowany został za scenariusz do „Marzyciela”.

Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

– „Miłość” Austria

– „Kon-Tiki” Norwegia

– „No” Chile

– „Kochanek królowej” Dania

– „Wiedźma wojny” Kanada

haneke

Spośród nominowanych w tej kategorii najgłośniejszym filmem jest „Miłość” Michaela Hanekego. Można to stwierdzić choćby po nominacjach do innych nagród – 26, z czego połowa przyniosła zwycięstwo. Reżyser kontrowersyjnych „Funny Games” oraz „Pianistki” jest nominowany za reżyserię i scenariusz, a sama „Miłość” ma szansę na statuetkę dla najlepszego filmu, natomiast Emmanuelle Riva dla aktorki pierwszoplanowej. Co do pozostałych obrazów, ich historie zawierają się w tytułach. „Kochanek królowej” opowiada o romansie na duńskim dworze królewskim,  „Wiedźma wojny” o wojnie domowej w Kongo i dwunastolatce porwanej przez partyzantów, „Kon-Tiki” o słynnej tratwie, którą pewien Norweg popierdalał przez Ocean Spokojny. O czym jest „No”? No nie wiem, chyba o referendum przeciwko Augusto Pinochetowi.

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski

– „Asad” – Bryan Buckley i Mino Jarjoura

– „Buzkashi Boys” – Sam French i Ariel Nasr

– „Curfew” – Shawn Christensen

– „Death of a Shadow” – Tom Van Avermaet i Ellen De Waele

– „Henry” – Yan England

question

Co można zawrzeć w maksymalnie 40 minutach? Raczej niewiele, zatem krótko o każdym z nominowanych. „Asad” – Chłopiec z biednej somalijskiej wioski musi zdecydować pomiędzy karierą pirata a rybaka.  „Buzkashi Boys” – Dwóch małych Afgańczyków – syn kowala i sierota – żyją na ulicy i marzą o wygraniu meczu w polo. „Curfew” – Młody mężczyzna bliski odebrania sobie życia  zostaje poproszony przez siostrę o zajęcie się jej córką (dzieckiem, wy zboczeńcy). „Death of a Shadow” – Żołnierz próbuje wykupić się z rąk Śmierci i powrócić do swojej dziewczyny. „Henry” – Pianista w podeszłym wieku przeżywa ciekawe doświadczenia (nie seksualne) podczas poszukiwań swojej żony.