Są takie pytania, które wypalają dziury w umyśle i sprawiają, że znów można poczuć się jak pięciolatek. A co, a dlaczego? A skąd to się wzięło? Dlaczego to jest tak zbudowane i dlaczego to jest tu, a nie tam?

Tego typu zagadnienia gnębią nasze mózgi w wolnych chwilach, gdy jest czas na przemyślenia. Pojawiają się znienacka, w trakcie podróży tramwajem, podczas spaceru lub gdy patrzymy na jakiś przedmiot. I nigdy nie da się na miejscu wymyślić logicznej, zadowalającej odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy pierwszych pięć kłopotliwych pytań, które męczą ludzi każdego dnia oraz łatwe, proste i logiczne odpowiedzi.

#1. Dlaczego w samolotach są popielniczki skoro palenie jest tam zabronione?

Palenie jest fuj, be, szkodliwe, działa na nerwy innym i śmierdzi. Nie trzeba długo szukać powodów wprowadzenia takiego zakazu w niewielkich kabinach i na pokładach samolotów. Pomimo, że palenie papierosów jest zabronione praktycznie we wszystkich liniach lotniczych, wiele toalet w samolotach jest wyposażonych w popielniczki. Nawet jeżeli wyposażone są w czujniki dymu. Popielniczki można znaleźć nie tylko wśród starszych modeli samolotów, ale również i tych, które po raz pierwszy wylatują z hangarów. Dlaczego?

Otóż Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wymaga montowania popielniczek w samolotach. Panowie w garniturach wiedzą, że pomimo zakazu zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zapalić i przyczai się w kibelku na małego dymka. Popielniczki są tam tylko i wyłącznie ze względów bezpieczeństwa by przez jednego debila nie zginęło kilkaset osób. Chociaż i takie przypadki się już zdarzały – palenie na pokładzie było prawdopodobnie przyczyną katastrofy lotu Varig 820.

#2. Dlaczego książki mają puste strony?

Ogromna ilość książek, zwłaszcza tych starszych, ma zawsze jedną lub dwie puste strony. Czasem z napisem oświadczającym, że strona celowo jest pozostawiona pusta by czytelnik przypadkiem nie pomyślał, że coś się nie dodrukowało. Napotkać można też na inne zapychacze – reklamę wydawnictwa czy też notkę o autorze.

Nie jest to marnowanie papieru, ale efekt uboczny metody drukowania, której się powszechnie używa. Strony drukowane są najpierw na dużych arkuszach papieru, mieszczących po 8, 16 lub 32 kartki książki. Maszyny potem tną te arkusze i składają, ale oczywiście liczba stron książki nie zawsze jest podzielna przez 8, więc strony pozostają puste.

#3. Dlaczego ludzie kichają patrząc na jasne światło?

Podobno jedna trzecia osób kicha po wejściu do mocno oświetlonego pomieszczenia lub po wyjściu na zewnątrz z ciemnego budynku. Kichanie jest reakcją, jaka może być wywołana przez wiele różnych bodźców, chociaż zazwyczaj przydarza się za sprawą podrażnienia nosa. Odruch kichania spowodowany światłem słonecznym (photic sneeze reflex) tłumaczony jest różnymi teoriami, chociaż żadna nie została tak do końca uznana. Większość naukowców obecnie uważa, że odruch ten może być spowodowany przecinaniem się pewnych przewodów w mózgu. Nerw optyczny, który wykrywa światło, znajduje się tuż obok nerwu trójdzielnego kontrolującego kichanie. Gdy nerw wzrokowy wysyła impulsy elektryczne do mózgu, sygnał pobudza nerw trójdzielny, zmuszając mózg do wyciągnięcia wniosku, że nos jest podrażniony i wymaga kichnięcia.

#4. Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie niestety dotyczy każdego. Od trzydziestki, a czasem nawet wcześniej, zaczynamy dostrzegać, że włosy powoli tracą swój naturalny kolor i przechodzą w szarość, a następnie w biel. Pomimo pospolitości tego zjawiska, przyczyna nie jest powszechnie znana.

Włosy otrzymują swój kolor z komórek barwnikowych, znanych jako melanocyty. Melanocyty produkują substancje chemiczne transportujące czarną, ciemnobroązową, czerwoną i żółtą melaninę do komórek, które tworzą główny składnik włosów – keratyn (nie mylić z kreatyną).

Wraz z wiekiem melanocyty ulegają degradacji, przez co keratyny otrzymują mniej pigmentu. I właśnie dlatego włosy stają się siwe. Ostatecznie komórki przestają razem funkcjonować i niemożliwe jest uzyskanie jakiegokolwiek barwnika, czego efektem są włosy całkowicie białe.

#5. Dlaczego w sklepach są dmuchawy przy wejściu?

Przy wejściu do niemal każdego większego sklepu lub centrum handlowego dostajemy w twarz wydmuchiwanym powietrzem. Niejeden klient myśli sobie, że dmuchawy zamontowane przez właścicieli są dla niego, by go ochłodzić. Ale to trochę nie tak.

Praktyka wydmuchiwania powietrza na wejściu stosowana jest w wielu rodzajach budynków – restauracjach, fabrykach czy nawet punktach załadunku ciężarówek. Spośród wielu zastosowań, najważniejszym jest utrzymanie stałej temperatury w budynku poprzez zapobieganie uciekaniu lub dostawaniu się powietrza przez wejście. Sklepowe dmuchawy utrzymują ciepłe powietrze zimą i chłodne latem, zwłaszcza w miejscach, gdzie drzwi są cały czas otwarte lub często otwierane. Dodatkowym bonusem jest powstrzymywanie przed wlatywaniem owadów oraz śmieci.

To oczywiście nie koniec! Zachęcamy do zadawania własnych pytań, jakie was nurtują, w komentarzach poniżej.

źródło: listverse.com